K ISS dnes zamíří nákladní loď Cygnus, která loni skončila v plamenech

03.12.2015 - Redakce Tajemství vesmíru


Reklama

Dnes o půlnoci našeho času by měla k ISS zamířit zásobovací loď Cygnus. Na Mezinárodní vesmírnou stanici má dopravit 3,5 tuny nákladu a vědeckých přístrojů. Mezi nejzajímavější přístroje mířící k ISS patří SABL (Space Automated Bioproduct Lab) určený pro biologické a medicínské experimenty, dále pak PBRE (Packed Bed Reactor Experiment), určený pro výzkum chování plynů a kapalin. Třetím zajímavým přístrojem který míří k ISS je BASS-M (Burning and Suppression of Solids – Milliken) zaměřený na hasicí vlastnosti některých textilií, které fungují jako retardéry hoření.

V případě lodě Cygnus jde v pořadí již o čtvrtou zásobovací misi, je ale také první misí od říjnové havárie rakety Antares.

Reklama

  • Zdroj textu:

    nasa.gov

  • Zdroj fotografií:

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Karikatura zachycující cara Mikuláše II. a Theodora Roosevelta, který apeluje ve věci krutého zacházení s ruskými Židy. (ilustrace: Wikimedia Commons, Emil Flohri, CC0)

Historie

Skalňák andský je národním ptákem Peru. Tok je pro samce tohoto druhu tak náročný, že se nijak nepodílí na výchově potomstva. Všechnu energii totiž spotřebují na získání partnerky. (foto: Wikimedia Commons, Ricardo SánchezCC BY 2.0)

Příroda

Prokletí smrti

žena z Lemb | Royal Scottish Museum

Ačkoliv tzv. žena z Lemb vznikla již okolo roku 3500 př. n. l., archeologové ji objevili až v roce 1878 na Kypru. Podle legendy skončila každá rodina, která ji vlastnila, rozervána smrtí. Rod prvních majitelů zcela vymřel po šesti letech od získání sošky. Poté skulpturu koupil Ivor Menucci – a jeho příbuzné postihla zkáza za pouhé čtyři roky. Když si pak smrt začala přicházet i pro další vlastníky, padlo moudré rozhodnutí svěřit artefakt do sbírek Royal Scottish Museum. (foto: Wikimedia Commons, Héctor OchoaCC BY-SA 4.0)

Zajímavosti
Vesmír
Věda
Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907