Indické sondě MOM a americké MAVEN zbývají poslední dny k Marsu

04.09.2014 - Martin Reichman

Necelé tři týdny zbývají první indické vesmírné sondě Mars Orbiter Mission (MOM) do setkání s planetou Mars. Na oběžné dráze rudé planety bude pátrat po metanu biologického původu


Reklama

Nejnovější zprávy hovoří o tom, že se sonda MOM nachází ve skvělém technickém stavu a je připravena zažehnout motory a provést závěrečnou korekci, která ji navede na oběžnou dráhu rudé planety, kde bude studovat především atmosféru a sledovat stopy metanu. MOM na své palubě nese pětici vědeckých přístrojů, fonometr pro detekci vodíku a oxidy deuteria, senzor pro detekci metanu, hmotnostní analyzátor, infračervený spektrometr a fotoaparát s vysokým rozlišením. Datum setkání sondy s Marsem je stanoveno na 24. září.

MOM odstartovala 5. listopadu 2013 z indického kosmodromu Satish Dhawan Space Centre a k dnešnímu dni urazila přes 620 milionů kilometrů. Aktuálně se sonda nachází přibližně 5 milionů kilometrů od Marsu. Zajímavostí je, že MOM je na heliocentrické dráze vlastně nyní před Marsem a ten ji relativní rychlostí 3 kilometry za sekundu „dohání“.

Současně s indickou družicí míří k Marsu také americká MAVEN, která je k rudé planetě ještě o 500 tisíc kilometrů blíže. Sonda by měla mimi jiné přinést odpověď na otázku, kam zmizela atmosféra rudé planety. K Marsu sonda MAVEN doletí o několik hodin dříve, přesněji 21. září.

Reklama

  • Zdroj textu:

    nasa.gov

  • Zdroj fotografií: NASA



Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

V minulosti sestávaly nejjemnější látky z více než dvou set vláken na centimetr čtvereční a zdobily je také výšivky. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Vedle pilota má Air Car pojmout i trojici spolucestujících. (foto: Profimedia/Lazzarini Design)

Revue

Mohutný výron koronální hmoty na snímku sondy SOHO

Vesmír

Archeologům se poprvé podařilo nalézt zbytky dřevěných hrotů z římské éry, které měly odradit útočníky. Hroty fungovaly podobně jako ostraný drát nebo žiletkový plot. (ilustrační foto: Unsplash, Hunter JamesCC0)

Věda

Pohled z planiny Omalos na vrcholky Bílých hor (Lefka Ori) s divokými růžovými tulipány (Tulipa bakeri) a fialovými sasankami věncovými (Anemone coronaria) v popředí. (foto: Cedrik a Štěpánka Haškovcovi - se souhlasem k publikování)

Příroda

Stříbro nalezené v Kutné hoře vedlo krále k vydání horního zákoníku a ražbě pražských grošů, „tvrdé měny“ středověku. (ilustrace: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907