Necelé tři týdny zbývají první indické vesmírné sondě Mars Orbiter Mission (MOM) do setkání s planetou Mars. Na oběžné dráze rudé planety bude pátrat po metanu biologického původu
Nejnovější zprávy hovoří o tom, že se sonda MOM nachází ve skvělém technickém stavu a je připravena zažehnout motory a provést závěrečnou korekci, která ji navede na oběžnou dráhu rudé planety, kde bude studovat především atmosféru a sledovat stopy metanu. MOM na své palubě nese pětici vědeckých přístrojů, fonometr pro detekci vodíku a oxidy deuteria, senzor pro detekci metanu, hmotnostní analyzátor, infračervený spektrometr a fotoaparát s vysokým rozlišením. Datum setkání sondy s Marsem je stanoveno na 24. září.
MOM odstartovala 5. listopadu 2013 z indického kosmodromu Satish Dhawan Space Centre a k dnešnímu dni urazila přes 620 milionů kilometrů. Aktuálně se sonda nachází přibližně 5 milionů kilometrů od Marsu. Zajímavostí je, že MOM je na heliocentrické dráze vlastně nyní před Marsem a ten ji relativní rychlostí 3 kilometry za sekundu „dohání“.
Současně s indickou družicí míří k Marsu také americká MAVEN, která je k rudé planetě ještě o 500 tisíc kilometrů blíže. Sonda by měla mimi jiné přinést odpověď na otázku, kam zmizela atmosféra rudé planety. K Marsu sonda MAVEN doletí o několik hodin dříve, přesněji 21. září.
nasa.gov
VědaDospělá samice skákavky pruhované (Salticus scenicus) z čeledi skákavkovití (Salticidae). (foto: Wikimedia Commons, Kaldari, CC0 1.0)
VálkaKanadští kulometčíci během bitvy u Vimy, někteří důstojníci je trestali například jen za bláto na kalhotách. (foto: Wikimedia Commons, Library and Archives Canada, CC0)
HistorieLýdský král Kroisos ukazuje své pohádkové bohatství, autor Gaspar van den Hoecke (kolem 1630) (ilustrace: Wikimedia Commons, Národní muzeum ve Varšavě, CC0)