Kalifornské požáry: Dým viditelný i z vesmíru

16.06.2014 - Jan Miklín


Reklama

Letošní sezóna požárů začala v na jihozápadě USA a přilehlých mexických oblastech zprudka. Kombinace rekordně vysokých teplot (okolo 38 °C), jen 3% vlhkosti a vytrvale vanoucích větrů o rychlosti až 50 km/h v uplynulých dnech způsobila minimálně devět rozsáhlých požárů. Ty za sebou zanechaly necelých osm tisíc hektarů spálené země, 100 000 evakuovaných obyvatel a také závoje kouře, zřetelně viditelné i z vesmíru. Vzhledem k dlouhotrvajícím suchům by zdejší příroda, potřebovala, aby během jednoho měsíce spadlo přes 300 mm srážek, což jsou více jak půlroční úhrny – a to se s největší pravděpodobností nestane.

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: NASA Earth Observatory

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Zajímavosti

Veleskokan goliáší, největší známý druh žáby, žije na malém území v Kamerunu. Místní ho rádi loví a prodávají jako pochoutku.

Věda

Ilustrace protoplanetárního disku okolo hvězdy TW Hydrae.

Vesmír

Podle starého mýtu polští jezdci útočili proti německým tankům

Válka

Vítězslava Kaprálová (1915–1940) jako dvacetiletá. Martinů o ní později napsal: „Jen jedna otázka neopustila dodnes mé vědomí a vzpomínky. Proč jí osud dal tolik energie a tolik vzácných darů a proč jí nedal možnost, aby jich mohla využíti?“

Historie

Karlsruhe, kde se mohl podle některých teorií narodit Hauser. Ve výřezu portrét Kaspara Hausera, na němž je patrná jizva na čele po prvním údajném atentátu.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907