Kam se poděly všechny hvězdy?

08.01.2015 - Martin Reichman


Reklama

Na snímku pořízeném dalekohledem observatoře La Silla to vypadá, jako by některé hvězdy chyběly. Tmavá plocha ve hvězdném poli ale ve skutečnosti není prázdná, jedná se o oblast napěchovanou plynem a prachem, a tedy místo, kde se v budoucnu budou rodit nové hvězdy. Tento temný oblak nese označení LDN 483 – což je zkratka anglického označení "Lynds Dark Nebula 483".

Oblak obsahuje dostatek hmoty na to, aby úplně zabránil průchodu viditelného světla z hvězd v pozadí. Podobně husté molekulární oblaky bývají označovány jako temné mlhoviny, jelikož mají schopnost zakrýt objekty ležící za nimi.

  • Zdroj textu:

    eso.org

  • Zdroj fotografií: ESO

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Používání nástrojů se stalo jedním z hnacích motorů rozvoje mozku. Rod Homo se naučil kontrolovat oheň možná už před 1,5 milionu let.

Zajímavosti
Vesmír

Marilyn Monroe s generálním prokurátorem USA Robertem F. Kennedym a prezidentem Johnem F. Kennedym na oslavě narozenin.

Historie
Zajímavosti

Anhinga africká (Anhinga rufa) žije v subsaharské Africe. Přezdívá se jí „hadí pták“, což neodráží potravní specializaci, ale dojem, který budí při lovu. Loví totiž tak, že má tělo zcela ponořené pod vodou a nad vodní hladinu ční pouze hlava a krk. Dlouhý krk, navíc zrcadlený ve vodní hladině, budí dojem hada. Anhingy mají na jídelníčku i vodní hady, ale jejich potravu tvoří převážně ryby, obojživelníci, vodní hmyz, korýši a měkkýši. 

Příroda

Mnozí připisují mizení letadel a lodí v bermudském trojúhelníku nadpřirozenu či mimozemšťanům.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907