Kamčatka: Sibiřské gejzíry, sopky a termální prameny

06.05.2013 - 100+1

<p>V jednu chvíli mohlo v balaklavské základně kotvit až čtrnáct ponorek</p>

V jednu chvíli mohlo v balaklavské základně kotvit až čtrnáct ponorek


Reklama

Poloostrov Kamčatka je nejvýchodnější pevninskou částí Ruska. Je asi 1 250 kilometrů dlouhý a má celkovou rozlohu 472 000 km2; je tedy větší než například nedaleko ležící Japonsko. Blízko břehů Pacifiku se nachází jedna z nejhlubších podmořských proláklin na světě – 10 500 metrů hluboký Kurilský příkop. Poloostrov je velmi řídce zalidněn – průměr je méně než jeden obyvatel na kilometr čtvereční; žije zde méně než půl milionu obyvatel.

Díky velkému počtu sopek a věčně přítomnému chladu se Kamčatce často říká Poloostrov ledu a ohně. Turisté sem jezdí kvůli okouzlující přírodě, léčivým termálním pramenům a gejzírům. Známé, asi čtyři kilometry dlouhé Údolí gejzírů v centru poloostrova bylo v roce 2007 postiženo obrovskou přírodní katastrofou. Asi dvě třetiny gejzírů byly zavaleny sesuvem půdy; vzniklá bariéra vytvořila hráz, kvůli níž řeka Gejsernaja zaplaví většinu zbývajících zřídel.

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Shutterstock

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Symboly ďábelského zacházení s černošskými otroky byly karabáč z hroší kůže a usekané ruce.

Historie

Samice s mláďaty se brzy ráno vracejí z plantáže zpět do pralesa. Překonat strmý příkop pomáhají mláďatům pošťuchováním choboty.

Příroda
Zajímavosti
Vesmír

Pětikilometrový kráter v Ora Banda vznikl po dopadu tělesa o průměru až 200 metrů.

Věda

Žralok bělavý (zvaný též žralok býčí) je mohutný a velký druh žraloka, známý svým nepředvídatelným a často velice agresivním chováním.

Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907