Kamenné sochy na Velikonočním ostrově: Padlo zřejmě další tajemství

28.04.2015 - Martin Reichman

Dávné tajemství obřích kamenných soch z Velikonočního ostrova se podařilo rozluštit britským a americkým archeologům. Objevili způsob, jakým obyvatelé ostrova dopravovali k sochám klobouky z červeného kamene a jak je vyzvedávali na jejich hlavy


Reklama

Obří kamenné sochy fascinují archeology již desítky let. Jednu z jejich největších záhad rozluštil již v roce 1981 český inženýr Pavel Pavel, kterému se podařilo „rozchodit“ model sochy s pomocí lan a několika pomocníky. Svůj experiment poté úspěšně zopakoval o několik let později přímo na Velikonočním ostrově a podařilo se mu tak dokázat, že k jejich přemísťování nebylo zapotřebí stovek lidí.

Na počátku byl objev ze Strakonic

Pavel v 80. letech také úspěšně vyzkoušel svou teorii nasazování klobouků zvaných pukao na sochy moai. Klobouky, které podle některých teorií představují jakési příčesky, umisťovali na hlavy kamenných velikánů jejich tvůrci zhruba před 700 lety. Největší klobouky, vytesané z červené vulkanické strusky, přitom měří přes 2 metry a váží až 12 tun.

Vědci z univerzit v Manchesteru a Londýně nedávno objevili jakousi silnici vedoucí od vyhaslé sopky k sochám. Klobouky byly vytesány v kráteru sopky Puna Pau, aby je poté dávní sochaři kutáleli po cestě tvořené stlačeným červeným lávovým prachem až do údolí.

Až doposud ale nebylo zcela jasné, jakým způsobem byly obří klobouky vyzvedávány na hlavy soch. S novou teorií nyní přišel student University of Oregon, Sean Hixon. Na kamenné sochy, měřící až 22 metrů a vážící desítky tun, je podle něj domorodci dostávali po dřevěných rampách. Hixonovu teorii podporují i značky a zářezy objevené přímo na kloboucích. Ty měly podle Hixona sloužit k jejich zabezpečení při posouvání na vrchol sochy. Vědci ale zároveň připouští, že vzhledem ke stáří soch mohly tyto zářezy vzniknout i v důsledku eroze, považují to ale za nepříliš pravděpodobné. Podle Seana Hixona bylo k dopravení klobouku na vrcholek sochy zapotřebí jen okolo 10 mužů.

Velikonoční ostrov je sopečného původu a leží asi čtyři tisíce kilometrů od pobřeží Chile. Jde o nejodlehlejší obydlené místo na světě. Ostrov byl osídlen pravděpodobně ve dvou migračních vlnách, první Polynésané na něj poprvé dopluli přibližně před patnácti sty lety.

  • Zdroj textu:

    Archaeological Institute of America

  • Zdroj fotografií: Victoria Rogotneva

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Bílý slon je absolutní a finančně velmi nákladnou přítěží, kterou ale nemůžete nepřijmout

Historie
Válka

Dineobellator žil ve světě těsně před dopadem osudového meteoritu.

Věda

Slayton během výcviku na trenažéru v Houstonu - lékaři mu diagnostikovali vzácnou srdeční vadu. Ani je však nenapadlo ho vyřadit z přípravy ke kosmickým letům.

Vesmír

Historie Leptis Magna byla krátká, avšak oslňující. Město vzniklo v 7. století př. n. l. coby obchodní přístav Féničanů a dlouho tvořilo součást Kartága. 

Cestování

V Zoo Praha se narodilo mládě slona indického.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907