Kanada se chystá na Mars: Chce vyslat dvojici akčních sond

10.11.2014 - Martin Reichman

Těžké a pomalé rovery Curiosity a Opportunity by mohla na Marsu doplnit dvojice lehkých, částečně autonomních zařízení z Kanady


Reklama

Přestože kanadský vesmírný program nepatří k těm nejskloňovanějším, má tato země za sebou poměrně velké úspěchy. Velmi úzce spolupracuje například s ESA, ačkoli není jejím právoplatným členem. Aktivně se podílí například na projektech spojených s ISS a úzké vztahy má také s americkou NASA. Mnoho Kanaďanů se účastnilo misí raketoplánů a velkým příspěvkem Kanady do pilotované kosmonautiky je i univerzální robotické rameno – Canadarm, umožňující v kosmickém prostoru za řízení z paluby zajišťovat celou řadu užitečných funkcí.

Javorové listy na Marsu

Nyní se ale země javorového listu chystá na svou první opravdu velkou vesmírnou misi. V roce 2018 by Kanadská kosmická agentura (CSA – Canadian Space Agency) ráda na Mars dopravila dvojici svých sond – Northern Light lander a Beaver rover.

Obě zařízení by měla kooperovat. Velký Northern Light lander by měl nést pětici vědeckých zařízení – Aurora Spectrometer pro měření záření v atmosféře, Argus Spectrometer pro měření spektrální analýzu povrchu, kamerový systém, seismické senzory a senzory pro měření UV záření, tlaku, teploty a dalších veličin.

Malý, zhruba 6 kilogramů vážící rover Beaver by měl být rychlou mobilní sondou s akčním rádiem zhruba jednoho kilometru. Beaver bude podle plánů vybaven kamerou pro manévrování a povrchový průzkum, seismickými senzory a povrchovým radarem. Chybět mu nebude ani nástroj pro sběr vzorků.

Kanaďané sobě

Cílem obou vědeckých zařízení je hledání známek života na Marsu a také analýza tamního životního prostředí. Zda se mise uskuteční, případně v jakém rozsahu, je zatím otázkou. V současné době běží kampaň, která má za cíl vybrat finanční prostředky na dokončení obou zařízení, celkem 1,1 milionu kanadských dolarů (21,5 milionu korun).

  • Zdroj textu:

    Canadian Space Agency

  • Zdroj fotografií: Canadian Space Agency

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Historie

Hackeři ovládají mnoho důmyslných způsobů, jak se dostat k vašim citlivým údajům.

Zajímavosti

Do největší floridské zoo zavítala tento týden veterinární zubařka Jamie Berningová. Do jejího zubařského křesla zde během tří dnů usedla (či spíše ulehla) pestrá směsice zvířecích obyvatel. Doktorka Berningová se zde v rámci „týdne zubů“ podívala na zoubek gorilímu samci, lvici, šimpanzovi, tapírovi, vydře nebo třeba hrabáči kapskému.

Revue

S velkými pelagornitidy se další ptáci Antarktidy období eocénu nemohli vůbec měřit

Věda

Tato kreveta harlekýn by podle některý zoologové měla být samostatným druhem Hymenocera elegans, který je jasně rozlišitelný podle modrých okrajů skvrn.

Příroda

Cesta mezihvězdného poutníka Sluneční soustavou.

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907