Těžké a pomalé rovery Curiosity a Opportunity by mohla na Marsu doplnit dvojice lehkých, částečně autonomních zařízení z Kanady
Přestože kanadský vesmírný program nepatří k těm nejskloňovanějším, má tato země za sebou poměrně velké úspěchy. Velmi úzce spolupracuje například s ESA, ačkoli není jejím právoplatným členem. Aktivně se podílí například na projektech spojených s ISS a úzké vztahy má také s americkou NASA. Mnoho Kanaďanů se účastnilo misí raketoplánů a velkým příspěvkem Kanady do pilotované kosmonautiky je i univerzální robotické rameno – Canadarm, umožňující v kosmickém prostoru za řízení z paluby zajišťovat celou řadu užitečných funkcí.
Nyní se ale země javorového listu chystá na svou první opravdu velkou vesmírnou misi. V roce 2018 by Kanadská kosmická agentura (CSA – Canadian Space Agency) ráda na Mars dopravila dvojici svých sond – Northern Light lander a Beaver rover.
Obě zařízení by měla kooperovat. Velký Northern Light lander by měl nést pětici vědeckých zařízení – Aurora Spectrometer pro měření záření v atmosféře, Argus Spectrometer pro měření spektrální analýzu povrchu, kamerový systém, seismické senzory a senzory pro měření UV záření, tlaku, teploty a dalších veličin.
Malý, zhruba 6 kilogramů vážící rover Beaver by měl být rychlou mobilní sondou s akčním rádiem zhruba jednoho kilometru. Beaver bude podle plánů vybaven kamerou pro manévrování a povrchový průzkum, seismickými senzory a povrchovým radarem. Chybět mu nebude ani nástroj pro sběr vzorků.
Cílem obou vědeckých zařízení je hledání známek života na Marsu a také analýza tamního životního prostředí. Zda se mise uskuteční, případně v jakém rozsahu, je zatím otázkou. V současné době běží kampaň, která má za cíl vybrat finanční prostředky na dokončení obou zařízení, celkem 1,1 milionu kanadských dolarů (21,5 milionu korun).
Canadian Space Agency
VědaKdyž si někdo kýchne na Mount Everestu, jeho patogeny mohou na místě vydržet i staletí. (foto: Wikimedia Commons, Tirthakanji, CC BY-SA 3.0 CZ)
VesmírPozemský Měsíc není ve srovnání s ostatními souputníky žádným trpaslíkem. (foto: Unsplash, Drew Tilk, CC0)
HistorieAlbrecht Dürer na terase svého domu, obraz od Williama Bella Scotta. (ilustrace: Wikimedia Commons, CC0)
VálkaItalský voják vyzbrojený kulometem Breda, Jugoslávie 1941. (foto: Wikimedia Commons, Regio Esercito, CC BY-SA 4.0)