Kapitán Jim Kirk ze sci-fi seriálu Star Trek, respektive herec, který ho ztvárnil, se konečně podíval do kosmického prostoru. S dalšími třemi turisty-astronauty ho do výšky 106 kilometrů vynesla raketa New Shepard společnosti Blue Origin.
„Tenhle zážitek je něco neuvěřitelného,“ prohlásil William Shatner poté, co jako druhý v pořadí vystoupil z modulu po přistání. „Nemůžu se z toho dostat, nechci ten pocit ztratit,“ řekl herec viditelně dojatý z letu.
Raketa s modulem opustila startovací rampu společnosti Blue Origin u města Van Horn na západě Texasu včera v 9:50 místního času (16:50 SELČ). Let trval něco málo přes deset minut a všechny jeho fáze proběhly podle plánu. Modul se tři minuty po startu oddělil od rakety a vystoupal do výšky 106 kilometrů. Mezitím New Shepard přistál kolmo na stanoveném místě a nedlouho poté se na zem asi tři kilometry od místa startu bezpečně vrátil i modul s lidmi.
Vypuštění bylo původně plánováno na úterý, ale kvůli počasí se odložilo na dnešek. I dnes se start několikrát posunul, důvody odkladu ale společnost neupřesnila.
Jednalo se o druhou výpravu společnosti Blue Origin do kosmického prostoru s turisty. V posádce nebyl ani tentokrát žádný profesionální astronaut. Modul First Step je totiž zcela automatizovaný a pro let vzhůru, sestup ani přistání není na palubě potřeba žádný odborný personál.
Vedle Shatnera tvořili posádku modulu další tři lidé. Stejně jako Shatner v ní byla jako host viceprezidentka společnosti Blue Origin Audrey Powersová a dva platící zákazníci – pracovník francouzské softwarové společnosti Dassault Systemes Glen de Vries a bývalý inženýr americké vesmírné agentury NASA Australan Chris Boshuizen.
TIP: Americká FAA změnila pravidla pro udělování odznaku „Křídel komerčního astronauta“
Cenu letenky Blue Origin nezveřejnila, odborníci ale spekulují o částce mezi 200 a 300 tisíci dolary (4,2 až 6,3 milionu korun). Konkurenční Virgin Galactic, která chce komerční lety naplano rozjet v příštím roce, aktuálně nabízí rezervace letenek za tisíc dolarů. Finální cenu odborníci odhadují nejméně na 300 až 400 tisíc dolarů (6,3 až 8,5 milionu korun).
VesmírJupiter se svým největším měsícem Ganymedem na snímku Hubbleova teleskopu. (foto: NASA, ESA, E. Karkoschka (University of Arizona), CC BY-SA 4.0)
ZajímavostiGeotermální elektrárna Nesjavellir je druhou největší geotermální elektrárnou na Islandu, produkuje okolo 120 MW elektrické energie. (foto: Wikimedia Commons, Gretar Ívarsson, CC0)