Karel IV. triumfoval u San Felice

- redakce 100+1

25 . 11 . 1332

Reklama

Je ponurý 25. listopad roku 1332 a teprve šestnáctiletý lucemburský princ Karel má příležitost prokázat své vojenské schopnosti. Pod hradem San Felice neochvějně pochodoval v čele svých mužů do první velké bitvy.

TIP: Rytířští králové na českém trůně: Kteří panovníci se vyznamenali v boji?

Když byl mladý Karel byl pověřen roku 1331 správou lucemburských panství v Itálii, zřejmě netušil, že o rok později proti nim bude muset vytáhnout se zbraní v ruce. Onoho dne řinčely zbraně od druhé hodiny odpoledne až do večera. A právě soumrak přinesl Karlovi vítězství. Liga italských měst v čele s Mantovou byla nucena se sklonit před budoucím největším vladařem Evropy.

 

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Ladislav Hojer byl neobyčejně brutální. Části těl si nosil domů, kde se nad nimi ukájel. 7. prosince 1986 byl popraven v pankrácké věznici.

Zajímavosti
Věda

Observatoř ESO na vrcholu hory Cerro Paranal má ke hvězdám opravdu blízko. Výjimečně jasné a temné obloze severního Chile právě dominuje Jupiter.

Vesmír

Na snímku ze 4. srpna 2019 je Jevgenij Kočeškov během cvičení ruského námořnictva v Baltském moři. 

Válka
Zajímavosti

Mláďata v kapse  

Vačice bývají březí pouhých dvanáct či třináct dní, načež porodí i dvacet mláďat. Podobně jako u klokanů jsou však potomci nedovyvinutí, takže zalézají k matce do kapsy, kde jejich vývoj pokračuje. Z bezpečí se nehnou zhruba sto dní, a když už jsou na vak příliš velcí, vyšplhají se rodičce na záda a nechají se nosit. Samice pak mohou mít vlastní mladé zhruba v šesti až osmi měsících.

Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907