Karel IV. triumfoval u San Felice

- redakce 100+1

25 . 11 . 1332

Reklama

Je ponurý 25. listopad roku 1332 a teprve šestnáctiletý lucemburský princ Karel má příležitost prokázat své vojenské schopnosti. Pod hradem San Felice neochvějně pochodoval v čele svých mužů do první velké bitvy.

TIP: Rytířští králové na českém trůně: Kteří panovníci se vyznamenali v boji?

Když byl mladý Karel byl pověřen roku 1331 správou lucemburských panství v Itálii, zřejmě netušil, že o rok později proti nim bude muset vytáhnout se zbraní v ruce. Onoho dne řinčely zbraně od druhé hodiny odpoledne až do večera. A právě soumrak přinesl Karlovi vítězství. Liga italských měst v čele s Mantovou byla nucena se sklonit před budoucím největším vladařem Evropy.

 

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Samička morčáka velkého (Mergus merganser) s mládětem. (foto: Shutterstock)

Příroda

Jedním z nejmarkantnějších rozdílů mezi životem na vsi a ve městě je množství zeleně. Asi málokoho překvapí, že čím větší plocha vegetace člověk obklopuje, tím zdravější je jeho organismus, a to po stránce fyzické i psychické. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Vizualizace mladé exoplanety HD 114082 B, obíhající svou mateřskou hvězdu jednou za 110 dnů. (ilustrace: NASA/JPL-Caltech, CC0)

Vesmír

Pruský král Fridrich II. byl největším protivníkem Marie Terezie po celou dobu její vlády. (foto: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Červená auta se podle britské studie společnosti Halfords stávají nejčastějším terčem útoků ptáků. (foto: Shutterstock)

Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907