Katastrofální únik zemního plynu z vrtu v Kalifornii potrvá měsíce

30.12.2015 - Stanislav Mihulka

Erupci zemního plynu v kaňonu Aliso se zřejmě nepodaří zastavit do konce února


Reklama

23. října letošního roku (2015) došlo k úniku zemního plynu z vrtu společnosti Southern California Gas v kaňonu Aliso, poblíž Porter Ranch, bohatého předměstí Los Angeles. Z úniku se stala doslova erupce zemního plynu a veškeré pokusy o jeho zastavení zatím vyzněly naprázdno.

Více než 2 měsíce tu tryská do ovzduší kolem 1200 tun metanu. Nejde přitom jenom o to, že metan je mnohem účinnějším skleníkovým plynem nežli oxid uhličitý. Metan unikající v kaňonu Aliso obsahuje merkaptan a metylmerkaptan, takže ještě ke všemu strašně smrdí. Místní obyvatele bolí hlava, zvracejí a krvácejí z nosu. Přes 2200 rodin už museli evakuovat a hrozí to dalším.

Příčina úniku je zatím neznámá. Společnost Southern California Gas sice najala řadu odborníků, zatím ale nedospěli k lepšímu řešení, než se provrtat k bázi vrtu, která je v hloubce přes 2500 metrů. Zatím vše nasvědčuje tomu, že se únik zemního plynu v kaňonu Aliso nepodaří zastavit minimálně do konce února.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Motherboard, IFL Science

  • Zdroj fotografií: YouTube / Environmental Defense Fund

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Za trochu lásky soudní proces zničil Oscaru Wildovi život, vztah, čest i pověst. Vypočítavý mladík poznal, kolik může ze zoufalého básníka vymáčknout. Pak jej neváhal odvrhnout.

Historie

Miliardy vyhozených roušek nikdo nerecykluje. Končí tak coby odpad i v řekách a oceánech.

Zajímavosti
Reklama
Věda

Skupině žoldnéřů zatčených v Harare velel Simon Mann (uprostřed), bývalý důstojník SAS a spoluzakladatel firem Exexutive Outcomes a Sandline International.

Válka

Čínská jednička: Dlouhý pochod 5

Nejvýkonnější nosná raketa lidové republiky je v provozu od letošního roku. Na výšku měří 62 m, její hmotnost dosahuje 880 tun. Středový stupeň má průměr 5 m a lze k němu připojit až čtyři boční, o průměru 3,35 m. Centrální stupeň pohání nejsilnější čínský kryogenní raketový motor YF-77, jako pohonné hmoty slouží kapalný vodík a kyslík. Dlouhý pochod 5 (Čchang-čeng 5, CZ-5) se svými parametry téměř vyrovná americké Deltě IV Heavy: Na nízkou oběžnou dráhu dopraví i 25 tun nákladu. Uplatnění najde například při vynášení lunárních či planetárních sond a při výstavbě nové čínské vesmírné stanice. (foto: CNSA, CC0)

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907