Katastrofální únik zemního plynu z vrtu v Kalifornii potrvá měsíce

30.12.2015 - Stanislav Mihulka

Erupci zemního plynu v kaňonu Aliso se zřejmě nepodaří zastavit do konce února


Reklama

23. října letošního roku (2015) došlo k úniku zemního plynu z vrtu společnosti Southern California Gas v kaňonu Aliso, poblíž Porter Ranch, bohatého předměstí Los Angeles. Z úniku se stala doslova erupce zemního plynu a veškeré pokusy o jeho zastavení zatím vyzněly naprázdno.

Více než 2 měsíce tu tryská do ovzduší kolem 1200 tun metanu. Nejde přitom jenom o to, že metan je mnohem účinnějším skleníkovým plynem nežli oxid uhličitý. Metan unikající v kaňonu Aliso obsahuje merkaptan a metylmerkaptan, takže ještě ke všemu strašně smrdí. Místní obyvatele bolí hlava, zvracejí a krvácejí z nosu. Přes 2200 rodin už museli evakuovat a hrozí to dalším.

Příčina úniku je zatím neznámá. Společnost Southern California Gas sice najala řadu odborníků, zatím ale nedospěli k lepšímu řešení, než se provrtat k bázi vrtu, která je v hloubce přes 2500 metrů. Zatím vše nasvědčuje tomu, že se únik zemního plynu v kaňonu Aliso nepodaří zastavit minimálně do konce února.

  • Zdroj textu:

    Motherboard, IFL Science

  • Zdroj fotografií: YouTube / Environmental Defense Fund

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Jizvy chudoby: konžský frank

kde: Demokratická republika Kongo | nejvyšší inflace: 511 % (2000)

Demokratická republika Kongo vlastní jedny z největších zásob mědi a kobaltu na světě a nechybí jí ani ropa. O vývoz všech tří surovin sice země opírá svou ekonomiku, která je momentálně na vzestupu, nicméně dlouhé roky občanských válek a nestabilní politické situace v ní napáchaly přetrvávající škody. Nejvyšší inflace byla v zemi naměřena v roce 2000, kdy se zvýšila o 511 procent. Od té doby sice znehodnocení prudce kleslo, ve státě však stále žije přes 60 procent obyvatel pod úrovní chudoby. 

Zajímavosti
Věda

Pražský hrad (kolem roku 1400). Za Lucemburků, především pak za Karla IV. se hrad románský proměnil v gotický. Královský palác byl přestavěn podle „galského způsobu“ a francouzská gotika se měla odrážet i ve stavbě katedrály. (zdroj: Archiv výzkumu Pražského hradu)

Historie

Umělecká představa stanice Tchien-kung 3, která má vzniknout do roku 2022. (zdroj: CNSA)

Vesmír
Zajímavosti

Součástí japonských sil byla i největší bitevní loď na světě Jamato. (zdroj: Wikimedia Commons (Yamato Museum, Shizuo Fukui, volné dílo)

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907