Kávový experiment na ISS: Od pressa k lepšímu motoru kosmické rakety

13.05.2015 - Martin Reichman


Reklama

Pokud také patříte mezi lidský druh, který se bez ranního šálku dobré kávy nedokáže nastartovat, jistě pochopíte, jak zásadní událostí je doprava prvního kávovaru na Mezinárodní vesmírnou stanici. ISSpresso, jak se italskému stroji začalo přezdívat, ale neslouží jen potěše chuťových buněk astronautů. Je předmětem ryzího vědeckého zkoumání.

V beztížném stavu pojmy jako zpěnění, ponoření nebo plavání ztrácí na významu. Za všechny tyto na Zemi běžné fyzikální procesy je totiž zodpovědná gravitace, která jak známo ve vesmíru chybí. Kvůli chybějící mikrogravitaci je ale obtížné i samotné pití – i to je totiž ovlivněno gravitačními silami. Kromě nového kávovaru tak na ISS přistály i zbrusu nové pohárky, které využívají efektu povrchového napětí kapaliny a umožňují tak astronautům pít tekutinu ze šálku namísto z uzavřených tub a sáčků.

Ačkoli to na první pohled nemusí být patrné, šálky i kávovar na ISS opravdu slouží vědě. Kromě zlepšených možností stravování astronautů, poslouží výstupy „kávového experimentu“ při vývoji motorů kosmických lodí, nových typů paliva a kapalin v kontrolních systémech.

Reklama

  • Zdroj textu:

    YouTube, blogs.nasa.gov

  • Zdroj fotografií:

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Jedna z mumií nalezených u stratovulkánu Llullaillaco na argentinsko-chilských hranicích.

Věda

Korunní princ Vilém Oranžský (1840–1879) byl bystrý a inteligentní chlapec. Byl vychováván v přísném viktoriánském duchu, což pro něj ale znamenalo pohromu.

Historie
Reklama

Snímek pořízený zařízením Extreme Ultraviolet Imager z letošního března ukazuje Slunce na vlnové délce 17 nanometrů. Jedná se o vlnovou délku, kterou vydává plyn o teplotě kolem jednoho milionu stupňů.

Vesmír

Ralská pahorkatina a její nejvyšší vrchol – hora Ralsko (696 m). (foto: Wikimedia Commons, Mirek256CC BY-SA 3.0)

Příroda

Malý Barrett se svou objednávkou cheeseburgerů.

Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907