Kávový experiment na ISS: Od pressa k lepšímu motoru kosmické rakety

13.05.2015 - Martin Reichman


Reklama

Pokud také patříte mezi lidský druh, který se bez ranního šálku dobré kávy nedokáže nastartovat, jistě pochopíte, jak zásadní událostí je doprava prvního kávovaru na Mezinárodní vesmírnou stanici. ISSpresso, jak se italskému stroji začalo přezdívat, ale neslouží jen potěše chuťových buněk astronautů. Je předmětem ryzího vědeckého zkoumání.

V beztížném stavu pojmy jako zpěnění, ponoření nebo plavání ztrácí na významu. Za všechny tyto na Zemi běžné fyzikální procesy je totiž zodpovědná gravitace, která jak známo ve vesmíru chybí. Kvůli chybějící mikrogravitaci je ale obtížné i samotné pití – i to je totiž ovlivněno gravitačními silami. Kromě nového kávovaru tak na ISS přistály i zbrusu nové pohárky, které využívají efektu povrchového napětí kapaliny a umožňují tak astronautům pít tekutinu ze šálku namísto z uzavřených tub a sáčků.

Ačkoli to na první pohled nemusí být patrné, šálky i kávovar na ISS opravdu slouží vědě. Kromě zlepšených možností stravování astronautů, poslouží výstupy „kávového experimentu“ při vývoji motorů kosmických lodí, nových typů paliva a kapalin v kontrolních systémech.

Reklama

  • Zdroj textu:

    YouTube, blogs.nasa.gov

  • Zdroj fotografií:

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

V čínských náboženstvích silně zakořenila potřeba uctívat zesnulé předky na fyzickém místě. Kremaci proto lidé volí neradi. (foto: Profimedia)

Zajímavosti

Nové objevená unikátní římská mozaika znázorňuje legendární souboj Achilla s Hektorem.

Věda
Reklama
Vesmír

Spojenečtí vojáci si prohlížejí tank Panther, který se převrátil do řeky u belgického města Houffalize.

Válka

Friedrich Küchenmeister ve jménu vědy využil v polovině 19. století odsouzence na smrt k úspěšnému pokusu, jímž doložil cyklus tasemnice dlouhočlenné.

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907