Každého z nás obklopuje oblak bakterií, který je jako otisky prstů

23.09.2015 - Stanislav Mihulka

Lidé jsou obklopeni miliony bakterií, které vyšly z jejich těla


Reklama

V každém člověku žije téměř nepředstavitelné množství bakterií. Aby toho ale nebylo málo, každý z nás také vypouští miliony bakterií do vzduchu. Ty pak vytvářejí živý oblak mikrobů, který nás obklopuje.

Vědci Oregonské univerzity se rozhodli tyto oblaky prozkoumat a odebírali vzorky vzduchu v místnosti s dobrovolníky. Zjistili, že podle obsahu mikrobů ve vzduchu lze poznat, jestli tam je nějaký člověk a že dokonce každý člověk má svůj unikátní oblak mikrobů. Jsou to vlastně takové mikrobiální otisky prstů. V budoucnu toho možná využijeme, třeba při vývoji nových diagnostických metod v medicíně.

Baktérie se z nás dostávají do vzduchu různými cestami. Například streptokoky vydechujeme s dechem, propionibakterie se zase uvolňují z naší kůže. Dostanou se tam i střevní bakterie, jistě není nutné příliš rozvádět, jakým způsobem se to asi může dít.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Smithsonian, PeerJ

  • Zdroj fotografií: SchuminWeb / Wikimedia CommonsDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Z nových střel středního doletu Pershing II měli Sověti velké obavy. Na snímku Pershing II odpalovaný z vojenské základny White Sands Missile Range v Novém Mexiku, listopad 1982. (foto: U.S. National Archives, CC0)

Válka
Revue

Ve dvacátých letech bylo auto považováno za velký luxus. Stálo totiž zhruba 20 000 korun a tedy  zhruba stonásobek měsíční mzdy. (foto: Škoda Auto, CC0)

Historie

Následky virových infekcí jsou zřejmě zdrojem mnoha obtíží ve vyšším věku, včetně vyššího rizika vzniku Parkinsonovy nebo Alzheimerovy choroby. (foto: Shutterstock)

Věda

Cena za litr nejkvalitnějšího ručně vyráběného arganového oleje se může vyšplhat až k šesti tisícům korun. (foto: Unsplash, Chelsea shapouriCC0)

Zajímavosti

Vizualizace erupce na magnetaru. (ilustrace: NASA's Goddard Space Flight CenterCC BY-SA 4.0)

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907