Kde hledat hvězdy: Česko má novou oblast tmavé oblohy

16.09.2014 - Martin Reichman

Ničím nerušený výhled na hvězdy nabízí milovníkům tmy nově vyhlášená oblast tmavé oblohy. Nachází se přibližně 40 kilometrů od Plzně

<p>Bortleho stupnice tmavosti oblohy.</p>

Bortleho stupnice tmavosti oblohy.


Reklama

V Česku doposud existovaly pouze dvě podobná místa – Jizerská a Beskydská oblast. Manětínskou vyhlásilo na základě dohody deset obcí a pět dalších subjektů, kterým jde o ochranu nočního prostředí i zvýšení zájmu turistů. Dohodli se na tom starostové dotčených obcí a představitelé Astronomického ústavu Akademie věd ČR.

"Ty dvě oblasti, které už u nás existují, jsou na hraničních horách, tedy poměrně daleko od civilizace. Zde na Manětínsku ale oblast nacházíme uprostřed západních Čech," uvedl Pavel Suchan z ASU AV ČR. Po celém světě je více než 40 parků s tmavou oblohou, na evropském kontinentě osm. Česko se s třemi nyní dostává na evropskou špici.

Světlo hvězdám nepřeje

Nová oblast, která má rozlohu 346 kilometrů čtverečních, zahrnuje obce Manětín, Nečtiny, Štichovice, Hvozd, Štědrá, Pšov, Bezvěrov, Krsy, Dražeň a část katastru Toužimi. Podle Michala Bareše z České astronomické společnosti patří Manětínsko v ČR k místům s nízkým světelným znečištěním. Je to dáno tím, že region je jen řídce osídlen, nenachází se tam větší města, průmyslové podniky ani jiné zdroje umělého světla.

V přirozené tmě má člověk možnost očima vidět zhruba 3 000 hvězd, na venkově je to do 2 000, ve městě jsou to často jen desítky hvězd. Měření na Manětínsku ukázala, že nebe je tam podobně tmavé jako na horách, velmi dobře je vidět Mléčná dráha, spatřit lze přes 2 000 hvězd.

Astroturistika a hledači tmy

Podle Suchana funguje ve světě takzvaná astroturistika, kdy lidé jezdí za tmou. "Rozhodně to přitáhne pozornost lidí, turisté si mohou uvědomit, že příroda neexistuje jen ve dne, ale i v noci," uvedl. Právě to si slibují od nové atrakce i starostové dotčených obcí.

TIP: Jak fotit vesmír: Začínáme s fotografováním hvězdného nebe

Podle ředitele Hvězdárny a planetária Plzeň Lumíra Honzíka už se na Manětínsko astronomové sjíždějí roky na letní astronomické praktikum a na odborná pozorování. Loni začala také pozorování oblohy pro veřejnost. Právě Manětín by měl být symbolickým centrem oblasti.

Pro starosty a obyvatele zapojených obcí vyhlášení neznamená omezení ani investice. Důležité je zachování současných podmínek a zamezení nárůstu světelného znečištění. Do budoucna obce počítají s tím, že pokud budou například dělat nové veřejné osvětlení, budou spolupracovat s odborníky.

Reklama

  • Zdroj textu:

    ČTK

  • Zdroj fotografií: Wikimedia

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Horké chvíle na orbitě v podání filmu Gravitace. Bez ochrany skafandru by kosmonauti ztratili vědomí za patnáct sekund.

Vesmír

Průměrná nosnice dává ročně 320 vajec, ale stavbou těla není podobné zátěži uzpůsobená.

Zajímavosti

Viktoriánské ženy musely dodržovat přísná módní pravidla. Pas si stahovaly korzetem a krinolíny naopak roztahovaly obručemi.

Historie

Fritz Julius Lemp (vlevo) v družném hovoru s kontradmirálem Karlem Dönitzem .

Válka

Bakteriofág (odvozený ze slov bakterie a fagein – řecky „jíst“), zkráceně fág, je obecný název pro virus infikující bakterie.

Věda

Historický střed města Trogir byl roku 1997 zařazen na seznam Světového dědictví UNESCO díky své mimořádné architektonické kontinuitě výstavby města.

Cestování

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907