Kde je zima nejkrásnější? Rozhodně ve finském Laponsku!

13.04.2015 - redakce 100+1


Reklama

Zatímco letošní zima v tuzemsku patřila k těm nejmírnějším a průměrné teploty v Praze (2,3 °C) byly dokonce sedmé nejvyšší za posledních 40 let, jiné části světa sužovaly rekordní přívaly sněhu a kruté mrazy. Během Vánoc byly například na skotské řece k vidění velmi neobvyklé ledové palačinky, několik dnů mrazu a silného větru dokázalo vytvořit na slovinském Javorníku úchvatnou zimní podívanou a na severovýchodě USA byl kvůli sněhu a mrazu dokonce vyhlášen stav ohrožení. Na počátku března zase sníh zasypal během pár hodin italskou vesnici Capracotta. To ve finském Laponsku jsou na sníh a mráz zvyklí.  Tato největší a nejřidčeji obydlená provincie Finska, kde se sníh drží v průměru 175 až 225 dnů v roce, patří k nejchladnějším částem země s průměrnou teplotou padající až k -30 °C. 

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Niccolò Bonfadini

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Lebka dítěte hominida Homo antecessor.

Věda

K chrámu Proroka Eliáše se sbíhají hlavní ulice historického centra Jaroslavle. Centrum města je od roku 2005 součástí seznamu kulturního dědictví UNESCO.

Zajímavosti
Zajímavosti

Šest cubesatových jednotek vytvoří formaci na ploše o velikosti zhruba 10 kilometrů. Společně mají pracovat jako velký a výkonný radioteleskop.

Vesmír

Přes neohrabanost a poruchovost dokázaly francouzské tanky pěchotu podpořit, ale spíše než jejich vlastní kvalita k tomu přispívalo promyšlené nasazení.

Válka

Rohy samců jsou výrazně delší a masivnější.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907