Kde končí vyřazené vozy newyorského metra? Na dně oceánu

27.01.2015 - Martin Reichman

Vysloužilé vozy newyorského metra nečeká osud na skládce, nebo na šrotišti, po zbavení jedovatých součástí putují na dno oceánu


Reklama

Osmnáctitunové kolosy padají do oceánu jako hračky, od roku 2001 jich podél východního pobřeží USA našlo svůj nový domov již 2580. Vysloužilé vozy zbavené kol, oken, dveří a potenciálně toxických materiálů mají, v rámci projektu Metropolitního dopravního úřadu, sloužit jako umělý útes rybám a dalším mořským živočichům. Podobně jako přirozené útesy, i ty umělé poskytují mořským organismům ochranu před predátory a rychle je proto zabydlují různé druhy ryb, mušlí, krevet a krabů.

Floridské memento

Podobný experiment má za sebou také turistická destinace Fort Lauderdale, ležící na východním pobřeží Floridy. V roce 1972 zde chtěli místní rybáři stvořit nový ekosystém, ale jejich pokus skončil děsivým nezdarem. Na mořském dně o rozloze 150 tisíc metrů čtverečních skončilo na dva miliony pneumatik svázaných nylonovou páskou a ocelovými svorkami. Uměle vytvořený útes se nacházel pouhé dva kilometry od pobřeží v hloubce necelých 20 metrů.

Celý projekt však selhal mnohem dřív, než se nějaký ekosystém vůbec stačil vytvořit. Jako největší problém se nakonec ukázalo svázání pneumatik nylonem a ocelovými svorkami. Svazky pneumatik se ale postupně rozpadly a volné kusy začaly ničit i to málo z mořského života, co se na nich uchytilo.

  • Zdroj textu:

    Business Insider

  • Zdroj fotografií: Stephen Mallon

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Historie

Hackeři ovládají mnoho důmyslných způsobů, jak se dostat k vašim citlivým údajům.

Zajímavosti

Do největší floridské zoo zavítala tento týden veterinární zubařka Jamie Berningová. Do jejího zubařského křesla zde během tří dnů usedla (či spíše ulehla) pestrá směsice zvířecích obyvatel. Doktorka Berningová se zde v rámci „týdne zubů“ podívala na zoubek gorilímu samci, lvici, šimpanzovi, tapírovi, vydře nebo třeba hrabáči kapskému.

Revue

S velkými pelagornitidy se další ptáci Antarktidy období eocénu nemohli vůbec měřit

Věda

Tato kreveta harlekýn by podle některý zoologové měla být samostatným druhem Hymenocera elegans, který je jasně rozlišitelný podle modrých okrajů skvrn.

Příroda

Cesta mezihvězdného poutníka Sluneční soustavou.

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907