Kde končí vysloužilé mobily

19.03.2015 - redakce 100+1

Mobily dnes představují naprostou samozřejmost, bez níž si už život ani nedovedeme představit. A protože počet jejich vlastníků stále roste, nabízí se otázka, kam vlastně mizí staré a vysloužilé přístroje


Reklama

V době, kdy snad jedinou skupinu obyvatel bez mobilů tvoří kojenci, se ani nechce věřit, že naše spojení se světem nosíme v kabelkách a po kapsách teprve zhruba dvacet roků. „Mezi lety 1990 a 2000 se v České republice vyrobilo asi jen 45 tisíc mobilních telefonů, za dalších deset let šlo už o šest milionů a v letech 2010–2020 vznikne podle předpokladů asi 26 milionů přístrojů,“ popisuje situaci na českém trhu Miloš Polák, specialista na nakládání s elektroodpadem.

Tlačítkový zlatý důl?

Enormní nárůst produkce nových mobilů však znamená, že zároveň prudce roste počet starých a vyřazených přístrojů. Odhaduje se, že se v českých domácnostech práší až na osm milionů nepoužívaných telefonů. Z takového množství lze přitom vytěžit asi 300 kg zlata, 2 700 kg stříbra, 152 kg paladia a 8 kg platiny. Schovávat si ovšem staré mobily doma jen kvůli vzácným kovům nemá smysl: i kdybyste jich shromáždili dvě stovky, vydalo by to maximálně na malý prstýnek, a to jen teoreticky – prakticky byste kov z telefonu kvůli mechanické náročnosti nikdy nevydolovali.

Na poličce ze sentimentu

Přesto svůj starý mobil odevzdá k recyklaci málokdo. Miloš Polák k tomu říká: „Telefon je relativně drahá věc, takže pozorujeme jakýsi psychologický efekt: člověk si k němu často vytvoří osobní vztah a nechce se jej vzdát, i když ho už nepoužívá.“

Pokud se však přece jen rozhodnete nepotřebného přístroje zbavit, vyvstane před vámi nerudovská otázka: Kam s ním? Zamířit můžete do celé řady sběrných míst či do obchodů s elektrospotřebiči a úplně nejjednodušší je odevzdat nepotřebný přístroj v prodejně mobilního operátora. Staré telefony se pak ve speciálních recyklačních zařízeních třídí na plast, elektronické díly a baterky. Jednotlivé materiály následně putují k dalšímu zpracování – plasty do Číny, desky plošných spojů třeba do Německa.

Jelikož však mobily nejvíce zatěžují přírodu při výrobě, dává se před recyklací přednost opětovnému použití přístroje. Telefon se proto repasuje a následně směřuje k novému majiteli třeba do Afriky. 

Reklama

  • Zdroj textu:

    100+1 zahraniční zajímavost

  • Zdroj fotografií: Shutterstock

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Věda
Vesmír
Historie

Italské tanky M13/40 postupují africkou pouští. Část Nichollsových obětí tvořily tyto stroje

Válka

Dunajskou deltu obývá nějvětší kolonie pelikánů bílých v Evropě.

Zajímavosti
Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907