Podle současných kosmologických teorií (tedy teorií zabývajících se vznikem a vývojem vesmíru) nemá vesmír žádný střed. Předpokládá se, že je homogenní (všude stejný) a izotropní (stejný ve všech směrech) a že se rozpíná ve všech svých bodech. Pro smrtelníka je nesmírně obtížné přijmout model rozpínání vesmíru z „bodu velkého třesku“, aniž by se rozpínal „odněkud“.
TIP: Nová studie naznačuje, že vesmír se rozpíná nerovnoměrně
Zkusme si tedy pro názornost představit vesmír jako nafukující se balonek a sebe jako dvojrozměrné bytosti, které se mohou pohybovat pouze po jeho povrchu, a nevnímají tudíž nic „vně“ ani „uvnitř“ balonku. Takový „vesmír“ se bude též rozpínat, budeme-li se však přemísťovat po povrchu balonku libovolným směrem, nikdy nenajdeme žádný význačný bod, který bychom mohli označit jako střed rozpínání. A v našem vesmíru to zřejmě funguje velmi podobně.
Tajemství vesmíru 3/2013
VědaPohled na soptící tonžský vulkán, který v roce 2015 vytvořil dnes již neexistující ostrov Hunga Tonga–Hunga Haʻapai. (foto: Profimedia)
HistorieJen kousek od Café Museum je slavný Naschmarkt – právě tady se každou sobotu dopoledne koná velký bleší trh. (ilustrace: Wikimedia Commons, Carl Moll, CC0)