Kde přesně leží střed Evropy

28.09.2014 - Dagmar Kulaviaková

Na „srdce“ Evropy si dělají nárok desítky míst. Jenže najít skutečný střed našeho kontinentu mezi všemi kandidáty je zapeklitý problém


Reklama

Pátrání po „pupku“ Evropy začalo již v roce 1775. Polský astronom Szymon Antoni Sobiekrajski tehdy označil za její střed městečko Suchowola v severovýchodním Polsku. Jeho metoda byla prostá: spojil čtyři nejvzdálenější body kontinentu a tam, kde se čáry křížily, ležel hledaný bod.

Hledání pupku Evropy

O více než století později, přesněji v roce 1887, se do měření pustili rakousko-uherští geografové. Ti prosazovali místo nedaleko města Rachov, které leželo na někdejší Podkarpatské Rusi, dnešní Ukrajině. Ani němečtí zeměpisci nechtěli zůstat pozadu a v roce 1900 umístili evropský středobod nedaleko kostela Frauenkirche v saském hlavním městě Drážďanech.

Tento fakt pak za války zneužili nacisté, kteří třetí říši prohlašovali za srdce Evropy, přičemž šlo o jeden z argumentů, proč by právě oni měli vládnout celému kontinentu. Politicky využili otázku také Rusové. Jejich geografové „vrátili“ těsně po konci druhé světové války evropský střed opět na Ukrajinu k vesničce Dilove nedaleko zmíněného Rachova.

Otázka bez odpovědi

Během 20. století se seznam míst, která si dělají na geografický střed Evropy nárok, značně rozšířil. Jen jediný bod má ale své výsadní postavení „posvěceno“ zápisem v Guinnessově knize rekordů. Jde o vrch Bernotai u obce Pumuškes ležící 26 km od litevského Vilniusu. Místo, jehož souřadnice jsou 25° 19’ východní délky a 54° 54’ severní šířky, prosadili v roce 1989 odborníci z Francouzského geografického institutu: spočítali jednoduše plochu kontinentu včetně všech ostrovů a z ní pak určili těžiště.

Litevský jásot nad odhalením skutečného geografického středu Evropy je ale zbytečný. Jeden konkrétní bod se totiž definitivně určit nedá, neboť každé měření závisí na zvolené metodě a vstupních podmínkách. Může tak jít třeba o těžiště desky ve tvaru Evropy, ale i o místo, které má nejblíže ke všem mořím omývajícím její břehy. Podstatné je, jestli ke starému kontinentu připočteme ostrovy či Rusko a zda vezmeme v potaz mořský příliv a odliv.

Německo je středobodem Unie

Je tedy zřejmé, že otázka přesného evropského středu zůstane nezodpovězena. Jinak je tomu ale v případě Evropské unie. Díky přesně stanoveným hranicím spočítali po jejím posledním rozšíření v roce 2007 francouzští geografové, že se její střed nachází na poli nedaleko německého města Gelnhausen. Předešlá „centra“ Unie přitom ležela ve Francii a v Belgii, ovšem s tím, jak se zvyšuje počet členských zemí, se také unijní střed posouvá na východ.   

Reklama

  • Zdroj textu:

    100+1 zahraniční zajímavost

  • Zdroj fotografií: WikimediaDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Dobrou zprávou pro masožravce je, že pokud už se u vás alergie na červené maso rozvine, postupem času zase odezní; jestliže vás ovšem klíště nebude kousat příliš často. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Vizualizace kosmické lodi DRACO poháněné jaderným pohonem. (zdroj: DARPACC0)

Vesmír

Pohled na soptící tonžský vulkán, který v roce 2015 vytvořil dnes již neexistující ostrov Hunga Tonga–Hunga Haʻapai. (foto: Profimedia)

Věda

Jen kousek od Café Museum je slavný Naschmarkt – právě tady se každou sobotu dopoledne koná velký bleší trh. (ilustrace: Wikimedia Commons, Carl Moll, CC0)

Historie
Zajímavosti

Německý tank Panther (na snímku stroj z památníku v Belgii) představoval koncem roku 1944 nejčastějšího protivníka amerických shermanů. (foto: Shutterstock)

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907