Kde procvičit astrobiologii? V italských sirných jeskyních

26.05.2015 - Stanislav Mihulka

Když zatím neumíme doletět k jiným světům, musíme vzít zavděk pozemskou exotikou


Reklama

Studenti astrobiologie to mají těžké. Pokud nedojde k úžasným a naprosto nečekaným převratům v technologiích, tak se asi ještě velmi dlouho nepodívají na místa, kde by mohli uplatnit své poznatky v terénu. Naštěstí jsou ale i na Zemi místa, kde je možné leccos z astrobiologie natrénovat.

Astrobiologové Pensylvánské státní univerzity jezdí do Itálie. Mají tam temné sirné jeskyně prodchnuté pekelným pachem, které Američanům připomínají antický zážitek s podsvětím. Studenti si ale rozhodně moc nestěžují.

Podle nich je to dobré místo, kde se dá začít s organismy extrémních prostředí. I tady sice něco žije, běžné pozemské přírodě se to ale moc nepodobá. Žijí tu bakterie, které dovedou získávat energii oxidací síry a vytvářejí tady houževnaté biofilmy, které pokrývají snad úplně všechny možné povrchy.

Studenti Pensylvánské státní univerzity si tu užijí náročný program, poznají leccos nového z geologických věd, biologie nebo astronomie a vypracují si tu vlastní výzkumné projekty. Když je to zmáhá, tak mají možnost relaxovat v italských kavárnách, restauracích nebo ve všudypřítomných památkách. Pokud přece jen někdy letěli dělat výzkum na jiné planetě, budou jistě připraveni.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Pennsylvania State University

  • Zdroj fotografií: Kyle Rybacki / Pennsylvania State University

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Banánový byznys - z každého utraceného dolaru obdrží dělníci nanejvýš deset centů. Zbytek jde obchodníkovi, přepravcům, obchodům a státu.

Zajímavosti

Vojenskou posádku města Otranta tvořilo pouze 400 mužů. Proti nim stálo patnáct až dvacet tisíc tureckých vojáků.

Historie

Policie kontroluje, zda u sebe místní nenosí zbraně. Akce se však odehrává s „požehnáním“ gangů.

Zajímavosti

Jednou z největších pochoutek je zatopená tráva.

Příroda

Modré opozdilce nacházíme v centrech hustých kup, přičemž mezi ostatními hvězdami nápadně vyčnívají právě mladistvým vzhledem – přestože podle všech ostatních indicií dosahují stejného stáří jako jejich souputnice zrozené zřejmě v tomtéž čase z identické zárodečné mlhoviny.

Vesmír

Vlevo hlava jedné ze sfing Amenhotepa III., vpravo jedna z objevených soch bohyně války Sachmet.

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907