Kde se na Marsu může skrývat voda? A sněží tam?

19.09.2015 - Michal Švanda


Reklama

Možná to zní překvapivě, ale voda je na Marsu téměř všude – ovšem nikoliv v tekutém skupenství, neboť to tamní atmosférické podmínky nedovolují. Kombinace tlaku a teploty při povrchu rudé planety umožňují existenci vody buď v převažující pevné, nebo v plynné fázi, přičemž mezi nimi může látka přecházet sublimací a desublimací. 

Ještě před 3,5 miliardy let však na Marsu zřejmě panovalo vlhké podnebí s dešti a téměř celou severní polokouli nejspíš pokrýval mělký oceán kapalné vody. Existenci podpovrchového ledu v horninách přímo na místě potvrdila v roce 2007 sonda Phoenix a o vodní činnosti – byť minulé – nás přesvědčují podrobné snímky našich kosmických průzkumníků.

Ze záběrů a měření Phoenixu pak vyplývá, že na Marsu může i sněžit. Kamery sondy zaznamenaly řasovitou oblačnost s teplotou kolem −65 °C, což vylučuje zmrzlý oxid uhličitý jako hlavní složku mraků. Mnohem běžnější je ovšem situace, kdy vodní led přímo vymrzá z atmosféry, podobně jako jinovatka za chladných rán.

 

  • Zdroj textu:

    Tajemství vesmíru 1-2/2015

  • Zdroj fotografií: NASA

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Jednotliví Evropané a Asiaté mají sice z neandertálců asi jen padesátinu z celkového počtu tří miliard písmen genetického kódu, ale každý zdědil trošku jiné úseky neandertálské DNA. Celkem se tak našla v DNA dnešních lidí plná pětina dědičné informace neandertálců.

Zajímavosti

Obléhání Calais

Historie
Věda

Objekt B14-65666 vznikl v důsledky srážky dvou galaxií, k níž došlo před 13 miliardami let

Vesmír

Testování mikrorobota pro vyšetření tlustého střeva

Věda

Pivoňky jsou poměrně náročné na kvalitu přírodního prostředí a jeho změny a také se jen pomalu šíří, protože mají velká a těžká semena. I hojnější druhy mají obvykle pouze ostrůvkovitý areál, přičemž jednotlivá místa výskytu mohou být i značně vzdálená. Proto se u některých lokalit můžeme domnívat, že vznikly druhotně, zplaněním z kultury. Jestliže k tomu ale došlo ve starověku, můžeme to dnes jen stěží dokázat. Jiné druhy jsou endemité malých území, většinou hor, ze kterých se nemohly dále šířit. Mezi ně patří i tyto nejvzácnější evropské pivoňky.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907