Kde se na Marsu může skrývat voda? A sněží tam?

19.09.2015 - Michal Švanda


Reklama

Možná to zní překvapivě, ale voda je na Marsu téměř všude – ovšem nikoliv v tekutém skupenství, neboť to tamní atmosférické podmínky nedovolují. Kombinace tlaku a teploty při povrchu rudé planety umožňují existenci vody buď v převažující pevné, nebo v plynné fázi, přičemž mezi nimi může látka přecházet sublimací a desublimací. 

Ještě před 3,5 miliardy let však na Marsu zřejmě panovalo vlhké podnebí s dešti a téměř celou severní polokouli nejspíš pokrýval mělký oceán kapalné vody. Existenci podpovrchového ledu v horninách přímo na místě potvrdila v roce 2007 sonda Phoenix a o vodní činnosti – byť minulé – nás přesvědčují podrobné snímky našich kosmických průzkumníků.

Ze záběrů a měření Phoenixu pak vyplývá, že na Marsu může i sněžit. Kamery sondy zaznamenaly řasovitou oblačnost s teplotou kolem −65 °C, což vylučuje zmrzlý oxid uhličitý jako hlavní složku mraků. Mnohem běžnější je ovšem situace, kdy vodní led přímo vymrzá z atmosféry, podobně jako jinovatka za chladných rán.

 

  • Zdroj textu:

    Tajemství vesmíru 1-2/2015

  • Zdroj fotografií: NASA

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Věda

Mezi novozákonními apokryfy lze najít apoštolské skutky, listy, apokalypsy a především pak apokryfní evangelia.

Historie

Tento Mark A Whippet se dochoval v Tankovém muzeu v Bovingtonu

Válka

Z příběhu o skotských kanibalech běhá mráz po zádech. Nezkonzumované části těl si měla Sawneyho rodina ukládat v sudech.

Historie

Sen je nejlepším místem, kudy se dostat k vlastnímu podvědomí. Sní přitom všichni, ale ne každý si to uvědomuje.

Zajímavosti
Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907