Kde se vzala mikrovlnná trouba: Kořeny má v Česku

05.03.2015 - Redakce

Že kovové předměty nepatří do mikrovlnky, ví asi každý, víte ale proč tomu tak je? A víte, jak nápad na využití mikrovln vlastně vznikl?


Reklama

Mikrovlnné záření představuje část spektra záření elektromagnetického, proto kovové předměty, které vložíme do mikrovlnné trouby, fungují v podstatě jako vodiče elektrického proudu. A pokud má kovový předmět nějaké výčnělky nebo špičky – jako například příbory či zmačkaný alobal –, začnou mezi nimi přeskakovat výboje, jež pozorujeme v podobě jisker.

Jako první popsal princip oscilace magnetronu již v roce 1924 profesor Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze Augustin Žáček. Využití mrkrovln pro zahřívání potravin ale objevil až Percy Spencer v roce 1946 a stalo se tak vlastně náhodou. Americký inženýr Percy Spencer pracoval v roce 1945 ve firmě Raytheon Company na vylepšené konstrukci magnetronu, což je speciální elektronka, jež se používá mimo jiné u některých druhů radarů. A jednou se mu v blízkosti tohoto zařízení rozpustila v kapse působením záření čokoládová tyčinka… 

  • Zdroj textu:

    100+1 zahraniční zajímavost

  • Zdroj fotografií: YouTube

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Mnozí připisují mizení letadel a lodí v bermudském trojúhelníku nadpřirozenu či mimozemšťanům.

Zajímavosti

V okamžiku, kdy se z podvrženého vejce vylíhne malá kukačka, má hnízdní parazit vyhráno. Ještě slepá kukačka vytlačí hostitelova vajíčka nebo už vylíhlá mláďata z hnízda a uzurpuje si péči hostitele. Ve výřezu vajíčka ťuhýka obecného s „kódem“, který má odhalit podvrh.

Příroda

Placebo je účinné a má smysl ho používat v léčbě, ukázala to studie amerických vědců.

Věda

Portorický radioteleskop dostal pořádně zabrat.

Vesmír

Scéna ze všedního dne na vídeňských barikádách. Ilustrace H. Katzlera z roku 1872.

Historie

 Komunisté si prorážejí cestu k prezidentskému paláci v centru Saigonu.

 

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907