Kde se vzala mikrovlnná trouba: Kořeny má v Česku

05.03.2015 - Redakce

Že kovové předměty nepatří do mikrovlnky, ví asi každý, víte ale proč tomu tak je? A víte, jak nápad na využití mikrovln vlastně vznikl?


Reklama

Mikrovlnné záření představuje část spektra záření elektromagnetického, proto kovové předměty, které vložíme do mikrovlnné trouby, fungují v podstatě jako vodiče elektrického proudu. A pokud má kovový předmět nějaké výčnělky nebo špičky – jako například příbory či zmačkaný alobal –, začnou mezi nimi přeskakovat výboje, jež pozorujeme v podobě jisker.

Jako první popsal princip oscilace magnetronu již v roce 1924 profesor Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze Augustin Žáček. Využití mrkrovln pro zahřívání potravin ale objevil až Percy Spencer v roce 1946 a stalo se tak vlastně náhodou. Americký inženýr Percy Spencer pracoval v roce 1945 ve firmě Raytheon Company na vylepšené konstrukci magnetronu, což je speciální elektronka, jež se používá mimo jiné u některých druhů radarů. A jednou se mu v blízkosti tohoto zařízení rozpustila v kapse působením záření čokoládová tyčinka… 

  • Zdroj textu:

    100+1 zahraniční zajímavost

  • Zdroj fotografií: YouTube

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Escobar měl na svědomí tisíce životů. V Medellínu sotva potkáte někoho, kdo by neznal některou z obětí.

Cestování
Historie

Jeden z australských sklípkanců. Tento pavouk patří k nejnebezpečnějším druhům zvířat na světě a jedno jeho kousnutí může být pro člověka smrtelné.

Věda

Mlha v atmosféře Pluta na snímku sondy New Horizons

Vesmír

Hamburger byl populární už v antice

Věda

Izraelské A-4 Skyhawky se osvědčily, tyto stroje však už čekají na rozebrání.

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907