Kde se vzaly záhadné duny na Marsu

21.09.2014 - Martin Reichman

Sonda MRO před několika dny pořídila snímky zvláštních dun na povrchu Marsu. Jakým způsobem ale vznikají vědci netuší


Reklama

Světlé vlnky rozeseté po povrchu Marsu jsou příčně naváté hřebeny pravděpodobně jemného, homogeního materiálu. Jakým způsobem ale přesně vznikají, vědci zatím netuší. Z fotografií s vysokým rozlišením, které minulý týden pořídila planetární sonda Mars Reconnaissance Orbiter je patrné, že naváté hřebeny jsou vysoké přibližně 6 metrů a nacházejí se několik desítek metrů od sebe.

Přestože se podobné duny objevily na více místech marsovského povrchu, mnohem častěji se vyskytují na jeho severozápadní straně. Obvykle jsou orientovány kolmo ke směru převládajících větrů, z čehož vědci vyvozují, že se vrství svisle.

MRO tyto duny zachytila pomocí kamery HiRISE, která má reflekční zrcadlo o průměru půl metru. Jedná se tak o největší zrcadlo používané v rámci mise zkoumající daleký vesmír. Zrcadlo o této velikosti umožňuje pořizovat snímky objektů již od 30 centimetrů.

Reklama

  • Zdroj textu:

    nasa.gov

  • Zdroj fotografií: NASA

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Fragonardovy écorchés jsou k vidění v pařížské veterinární škole v Maisons-Alfortmezi. Exponátům samozřejmě dominuje Jezdec Apokalypsy, zaujme ale i tančící trojice lidských plodů či z kůže stažený muž svírající v ruce po vzoru biblického Samsona oslí čelist. (foto: Alamy)

Historie

Saint-Lô na snímku z 18. července 1944. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Ukrajinské poprvé

Katedrála sv. Sofie v Kyjevě

Chrám známý též jako katedrála Svaté moudrosti vznikl v 11. století na popud knížete Jaroslava Moudrého. Vzorem se mu údajně stala byzantská Hagia Sofia a vedle mší se tam odehrávaly i ceremoniální obřady: Knížata Kyjevské Rusi ve svatostánku například přijímala cizí delegace. Momentálně jde o jednu z nejznámějších památek Ukrajiny a také o první pamětihodnost země, jež se dostala na seznam UNESCO. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Magické lesy na turistickém chodníku Arakawa, jenž vede ke stromu Jómon sugi.

Příroda

I prověřené léky mohou překvapit

Věda

Kvasar H1821+643

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907