Kdo jí každý den oříšky, snižuje si riziko úmrtí

15.06.2015 - Stanislav Mihulka

Oříšky anebo buráky, důležité je sníst každý den alespoň 10 gramů oříšků


Reklama

Komu není lhostejný život, měl by zvážit oříšky v jídelníčku. Vyplývá to ze studie publikované časopisem International Journal of Epidemiology, která potvrdila, že pojídání oříšků i buráků snižuje riziko úmrtí. Muži a stejně tak i ženy, kteří snědí denně nejméně 10 gramů oříšků, mají statisticky významně nižší šanci, že zemřou na některé klíčové příčiny úmrtí dnešní doby.

Oříšky podle vědců nejvíce snižují možnost úmrtí u chorob dýchací soustavy, neurodegenerativních onemocnění a cukrovky. V závěsu za nimi pak následují rakovina a nemoci oběhové soustavy. Je zajímavé, že buráky tento vliv mají, ale burákové máslo už ne. Rovněž je zajímavé, že další zvyšování množství oříšků už nevede k dalšímu snížení rizik úmrtí. Deset gramů oříšků denně očividně stačí.

Čím by to mohlo být? Zatím to není příliš jasné. Oříšky i buráky obsahují  mnoho různých látek – mastné kyseliny, všelijaké vitamíny, vlákninu, antioxidanty i další bioaktivní látky. A některé z těchto látek jsou nejspíš tak blahodárné, že snižují riziko úmrtí. Jíst oříšky či buráky se tedy očividně vyplácí. Problém by byl jedině s lidmi, kteří drží slinivkovou nebo žlučníkovou dietu. Pro ně je lepší udržovat oříšky daleko od sebe a spoléhat na to, že jim život prodlouží něco jiného.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Oxford University Press International Journal of Epidemiology

  • Zdroj fotografií: Kazvorpal / Wikimedia CommonsDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Nejdražší kartička Pokémon TCG se loni prodala v přepočtu za neuvěřitelných 8,2 milionu korun. (ilustrační foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Dostupnost kyslíku bude pro pilotované vesmírné mise klíčová. (foto: NASACC0)

Vesmír

Vydáte-li se do národního parku Inthanon v severním Thajsku, zastavte se ve vesnici Ban Khun Klang. U ní najdete botanickou zahradu věnovanou stromovým kapradinám. (foto: © Topi Pigula - se souhlasem k publikování)

Příroda

(ilustrační foto: Wikimedia Commons, Satyamon1993CC BY-SA 4.0)

Věda
Zajímavosti

Evropští lídři 50. let - Richard hrabě von Coudenhove-Kalergi (zcela vlevo) býval označován jako prorok či velvyslanec Evropy. (foto: Wikimedia Commons, van Duinen (Anefo), CC0 1.0)

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907