Kdo by mohl zvítězit nad nádory mozku? Chimérické viry příbuzné vzteklině

27.04.2015 - Stanislav Mihulka

Chimérické viry příbuzné vzteklině si vedou velmi dobře v léčbě nebezpečných nádorů mozku


Reklama

Mozkové nádory jsou nesmírně nebezpečné a je velice obtížné je léčit. Mozek je totiž velmi dobře chráněn a k mozkovým nádorovým buňkám totiž pronikne málokteré léčivo. Vědci z Yale si ale pro léčbu mozku našli nepravděpodobného spojence, zuřivý virus z příbuzenstva vztekliny.

Tímto spojencem se stal virus VSV, který umí proniknout do mozku a napadnout buňky nádoru. Ve své divoké podobě je ale virus VSV lidem nebezpečný, protože jim může vážně poškodit nervovou soustavu. Badatelé proto vytvořili z viru VSV chimérické viry, když do jejich genomu namíchali kus sekvence viru krvácivé horečky Lassa.

Chimérické viry se osvědčily. Úspěšně vyhledávaly a likvidovali rakovinné buňky v mozku laboratorních myší. Teď přijdou na řadu pokusy na lidech. Pak se ukáže, jestli se slibná terapie dostane až k pacientům s nádory mozku.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Yale News, Journal of Virology

  • Zdroj fotografií: Yale University

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Apollo 1: Požár v kabině

kdy: 27. ledna 1967 |  počet obětí: 3 

Mezi zmíněných osmnáct ztracených životů nepočítáme oběti havárie Apolla 1, zničeného během pozemních příprav. Jednalo se o nácvik předstartovních operací, včetně prověrky nouzového opuštění kabiny: 27. ledna 1967 se posádka chystala v lodi usazené na vrcholu Saturnu IB, vztyčeného na rampě. V důsledku závady na kabeláži však ve velitelské kabině vypukl požár a v atmosféře z čistého kyslíku se rychle šířil. Uvnitř uhořeli tři astronauti – Virgil Grissom, Edward White a Roger Chaffee. Pro další lety byly veškeré hořlavé materiály nahrazeny a změnil se systém otevírání vstupního průlezu. (foto: Wikimedia Commons, Kipp Teague 1 + 2, CC0)

Vesmír

Podle majitele Martina pokrývají stěny a strop hospůdky McGuire's Irish Pub bankovky v hodnotě okolo dvou milionů dolarů.

Revue

Sovětská pěchota v útoku. Operace Bagration přinesla Rudé armádě obrovské územní zisky.

Válka

Farmáři i tovaryši žádali vyšší mzdy. Vrchnost však reagovala represí a omezením platů.

Historie
Zajímavosti

Na tento jediný neuron se ve skutečnosti napojuje asi 4 tisíce nervových vláken

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907