Kdo otrávil Napoleona?

12.10.2015 - Tomáš Dostál

Životní dráha francouzského císaře Napoleona I. se uzavřela v roce 1821 na ostrově Svaté Heleny. Smrt, která si pro něho v jednapadesáti letech přišla, ovšem nebyla přirozená, nýbrž záludná a zákeřná. Jejím pomahačem byl pravděpodobně jeden z Napoleonových posledních společníků.


Reklama

Císařův kat

V rozličných dochovaných vzorcích vlasů, které patřily Napoleonovi a s jistotou pocházejí z období jeho pobytu na Svaté Heleně, byla již před několika desítkami let vědeckými metodami nade vši pochybnost prokázána vysoká koncentrace arzeniku, po staletí oblíbeného prostředku profesionálních travičů. Císaři byl tento jed v malých dávkách podáván od konce léta či počátku podzimu roku 1816. Netrvalo příliš dlouho a Napoleon začal pociťovat příznaky chronické otravy doprovázené typickými průvodními jevy.

Díky svému příjemnému vystupování a nesporné inteligenci, kterou převyšoval ostatní členy Napoleonova doprovodu, hrabě Tristan Montholon postupně získal císařovu bezmeznou důvěru. Byl to on, kdo měl na starost zásoby potravin i nápojů a dohlížel také na jejich distribuci. Přidávat jed do připravovaných pokrmů bylo příliš riskantní, navíc hrozila otrava i dalších osob. Ideální tedy bylo přidávat jed do vína podávaného přímo císaři.

Proti hraběti, kterého dnes historikové považují za nejpravděpodobnějšího „kata“ císaře Napoleona, svědčí i jedna zajímavá okolnost. Od července do září roku 1819 Montholon prodělal vážnou chorobu, ze které se léčil v ostrovní metropoli Jamestownu. Napoleon v téže době překvapivě pookřál a chvíli to vypadalo, že se mu vrací předchozí síla. Avšak po Montholonově návratu do Longwoodu v závěru téhož roku, došlo u nebohého císaře k dramatické recidivě, ze které se již nevzpamatoval. V sobotu 5. května 1821 krátce před šestou hodinou odpolední císař vydechl naposled.

Šokující překvapení

Devatenáct let po Napoleonově skonu, v říjnu roku 1840, se nad jeho hrobem sešli členové oficiální delegace vyslané králem Ludvíkem Filipem za účelem exhumace císařova těla a jeho převozu do Paříže. Po otevření poslední ze čtyř rakví se přítomným naskytl pohled, který jim vyrazil dech. Napoleonovo tělo bylo zcela zachovalé, působilo dojmem, že císař pouze spí. Arzenik, kromě toho, že je spolehlivým jedem, dokáže totiž také uchovat živou tkáň a zabrání jejímu rozkladu. Sama Napoleonova mrtvola tak pomohla usvědčit hraběte Montholona.

Reklama

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Wikimedia

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Postavena z ropy 

Dubaj | rozloha: 35 km² | Spojené arabské emiráty
populace 1950: 21 000 obyvatel | populace 2020: 2 921 000 obyvatel

Historie Dubaje sahá do 18. století, kdy šlo o drobnou rybářskou osadu. Poloha na břehu Perského zálivu z ní však časem udělala vyhledávaný přístav a místo, kde se obchodovalo mimo jiné se zlatem. Ani v roce 1950 však Dubaj ještě zdaleka nepřipomínala dnešní metropoli – žilo tam pouhých 21 tisíc lidí. O 16 let později se nicméně v teritoriálních vodách města podařilo objevit ropu a vypukl boom: Jen mezi léty 1968 a 1975 se tamní populace rozrostla o 300 % a trend se nezastavoval. Na přelomu milénia tak již Dubajští osídlovali také uměle vytvořené ostrovy. 

Zajímavosti
Vesmír

Vykopávky na místě bývalého Ripley/Choate House v kampusu Dartmouth College.

Věda

Kramářské písně líčily krvavé mordy i příběhy o děsivých netvorech.

Historie

Tento poškozený de Havilland Sea Venom od Royal Navy právě přistál na palubě HMS Eagle.

Válka

Vzducholoď LZ-129 představovala mistrovské dílo německých konstruktérů. Kolos, poháněný čtyřmi dieslovými motory, dokázal letět rychlostí až 135 km/h.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907