Kdo s koho? Lidská ruka je primitivnější, než ruka šimpanzi

15.07.2015 - Stanislav Mihulka

Podle nové studie mají šimpanzi a také orangutani ve skutečnosti pokročilejší ruce než lidé


Reklama

Lidé jsou obvykle přesvědčeni, že jsou tím nejrozvinutějším živočichem na Zemi. Jenže to není tak snadné. Je vlastně otázkou, zda jsme v různých našich znacích pokročilejší než šimpanzi nebo primitivnější než oni.

Pokud jde o ruce, každý si ze školy vzpomene na náš skvělý protistojný palec, kterým se lišíme od šimpanzů. Jenže podle nové studie je naše ruka i se svým slavným palcem ve skutečnosti méně pokročilá, než ruka šimapanze. Vědci totiž zjistili, že lidská ruka je podobnější ruce společného předka, který žil před zhruba šesti miliony a z něhož jsme vznikli my i šimpanzi.

Ukazuje se, že se v rámci dnešních hominidů, tedy blízkých příbuzných člověka, nejvíce změnila právě ruka šimpanze a také ruka orangutana. Lidská ruka je ve skutečnosti docela primitivní a všechny ty řeči o tom, jak se změnila při výrobě nástrojí, jsou nejspíš jenom mlácením prázdné slámy.

  • Zdroj textu:

    AFP, Nature Communications

  • Zdroj fotografií: Kabir Bakie / Wikimedia Commons

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Zajímavosti

Stále více cibetek je kvůli „cibetkové kávě“ drženo v zajetí. Přesto je velmi pravděpodobné, že většina kávy prodávané s touto nálepkou, cibetku nikdy „neviděla“.

Příroda

Protein PIN1 dokáže v řadě případů zlepšit stav varlat i spermií, které se v nich vyvíjejí. Do varlat ho spolehlivě dostane nová nanotechnologie.

Věda

Typický start nosné rakety Falcon v režii SpaceX

Vesmír

Dům z odpadu

Předmět recyklace: použitý stavební materiál 
Kde: Brazílie

Uruguayský umělec Jaime si uvědomil, že přibližně 40 % veškerého odpadu, který putuje na skládky, pochází z někdejších staveb – a velkou část lze opět využít. Na svém pozemku v Brazílii proto podobný materiál „zrecykloval“ do podoby nového domu.

Revue

Obchodní gildy se k pojištění dopracovaly z nutnosti snižovat rizika plynoucí ze zámořského obchodu.

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907