Kdo z nás by uvěřil, jak původně vypadal kečup?

25.04.2013 - Jan Fiala

Možná vás to překvapí, ale dnešní bežná součást světového jídelníčku a západní fastfoodové kultury nepochází z Ameriky

<p>Na konci 19. století způsobil dobytčí mor úhyn 90 % dobytka na jihu Afriky.</p>

Na konci 19. století způsobil dobytčí mor úhyn 90 % dobytka na jihu Afriky.


Reklama

První zmínky o omáčce zvané tehdy ke-čjap pocházejí již z konce 17. století z Číny. Jednalo se o směs nakládaných ryb a koření. Rajčata, dnes považovaná za jeho základ, se součástí kečupu stala až o sto let později. Mezitím se kečup rozšířil do Malajsie, odkud jej převzali britští a holandští kolonizátoři a rozšířili na západě. Přidávali do něj houby, ořechy i ančovičky.

První zaznamenaný recept na rajčatový kečup (a už úplně bez ryb) je z Ameriky z roku 1801. Zajímavé je, že v Americe původní rajčata tehdy nebyla vůbec populární, mnozí syrová rajčata považovali za jedovatá.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Merriam-Webster Dictionary, h2g2.com

  • Zdroj fotografií: Shutterstock

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Ve výřezu zubní protéza George Washingtona – není divu, že s tímto monstrem v ústech nerad mluvil na veřejnosti.

Historie
Zajímavosti

Bez vody ani ránu

Kapybary (Hydrochoerus hydrochaeris) patří mezi savce žijící (podobně jako například hroši) částečně vodním životem. Proto je můžete vidět především v regionech, kde je snadný přístup k vodě: jejich oblíbeným místem jsou zatopené lučiny, okraje močálů a nížinné lesy, kde je dobrá pastva a po celý rok dostatek vláhy. Daří se jim u vodních nádrží a v okolí řek.

Vyskytují se ovšem i v suchých lesích, křovinatých podrostech a na loukách. Jsou pěstovány na farmách nejen ve své domovině a uprchlíci z těchto chovů se zabydlují v oblastech bohatých na vodu po celém světě. Například na Floridě jsou volně se pohybující kapybary běžně vídány a roku 2011 byla kapybara viděna v Kalifornii.

Často zůstávají skryty ve vodě, přičemž nad hladinu jim čouhají jen nozdry a oči. Pod vodu se dokážou ponořit i úplně a vydrží bez nadechnutí až pět minut. Přední nohy kapybar jsou o něco kratší než zadní a mezi prsty mají tato zvířata menší plovací blánu. Tato danost společně s umístěním očí, nozder a uší ve vrchní části hlavy je předurčuje k bezproblémovému přebývání ve vodě.

Příroda

Příčina vzniku obřích Fermiho bublin zatím zůstává nejasná.

Vesmír

Samantha Wrightová se svou dcerou Sofií a aplikací CamAPS FX, která monitoruje její cukrovku.

Věda
Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907