Reklama


Kdy se ve vesmíru objevily první hvězdy?

17.12.2014 - Michal Švanda


Reklama

První hvězdy se zřejmě zrodily poměrně záhy po Velkém třesku – důkazy však máme pouze nepřímé. Malé odchylky mikrovlnného reliktního záření od perfektně hladké funkce naznačují, že v době jeho vzniku, tedy 370 milionů let po Velkém třesku, už v raném vesmíru existovaly hmotnostní zhustky, z nichž mohly první hvězdy vznikat.

Druhý typ indicií představují počítačové kosmologické simulace, které se ve výsledku shodují se strukturou našeho vesmíru. V nich se první zhustky plynu objevují mezi 100 a 250 miliony let po Velkém třesku a nabývají formy malých protogalaxií, milionkrát hmotnějších než Slunce, s rozměry 30–100 světelných let. Stejné rozměry a hmotnosti pak zhruba odpovídají obřím molekulárním oblakům, z nichž se hvězdy rodí dnes. Zmíněné protogalaxie však tvořila převážně temná hmota, která v nich měla rozhodující gravitační vliv.

První hvězdy to ovšem neměly jednoduché. Disponovaly pouze prvky vytvořenými v prvních dvaceti minutách po vzniku vesmíru, tedy v podstatě jen vodíkem a heliem. Vznikly tak stálice, které astronomové označují jako hvězdy populace III. Dosahovaly zřejmě obřích hmotností (ve stonásobcích hmotností Slunce) a po překotném vývoji všechny vybuchly jako supernovy. Obohatily tak okolí o těžší prvky, které vznikly v jejich nitru v důsledku termojaderných reakcí, a pro chemický vývoj vesmíru tudíž odvedly důležitou práci.

  • Zdroj textu:

    Tajemství vesmíru 4/2014

  • Zdroj fotografií: NASA

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Monumentální komplex menhirů a kamenných kruhů stojí na Salisburské pláni v Jižní Anglii – nejbližší vesnice ležela více než tři kilometry daleko.

Zajímavosti

Zatímco v mládí máme na všechno spoustu času, ve stáří čas pádí podstatně rychleji. Vědci zjistili, proč tomu tak je…

Věda

Leopold I. a jeho syn Karel VI.

Historie

Divoký červený trpaslík a jeho exoplaneta

Vesmír

Mráz a jarní tání každoročně připravuje návštěvníkům Michiganského jezera opravdu dechberoucí podívanou.

Revue

Kladivouši jsou většinou velmi tiší ptáci. Za letu ovšem vydávají kejhavé až ječivé zvuky. Tento pozoruhodný pták je zařazen mezi nejméně ohrožené druhy

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907