Kdy se ve vesmíru objevily první hvězdy?

17.12.2014 - Michal Švanda


Reklama

První hvězdy se zřejmě zrodily poměrně záhy po Velkém třesku – důkazy však máme pouze nepřímé. Malé odchylky mikrovlnného reliktního záření od perfektně hladké funkce naznačují, že v době jeho vzniku, tedy 370 milionů let po Velkém třesku, už v raném vesmíru existovaly hmotnostní zhustky, z nichž mohly první hvězdy vznikat.

Druhý typ indicií představují počítačové kosmologické simulace, které se ve výsledku shodují se strukturou našeho vesmíru. V nich se první zhustky plynu objevují mezi 100 a 250 miliony let po Velkém třesku a nabývají formy malých protogalaxií, milionkrát hmotnějších než Slunce, s rozměry 30–100 světelných let. Stejné rozměry a hmotnosti pak zhruba odpovídají obřím molekulárním oblakům, z nichž se hvězdy rodí dnes. Zmíněné protogalaxie však tvořila převážně temná hmota, která v nich měla rozhodující gravitační vliv.

První hvězdy to ovšem neměly jednoduché. Disponovaly pouze prvky vytvořenými v prvních dvaceti minutách po vzniku vesmíru, tedy v podstatě jen vodíkem a heliem. Vznikly tak stálice, které astronomové označují jako hvězdy populace III. Dosahovaly zřejmě obřích hmotností (ve stonásobcích hmotností Slunce) a po překotném vývoji všechny vybuchly jako supernovy. Obohatily tak okolí o těžší prvky, které vznikly v jejich nitru v důsledku termojaderných reakcí, a pro chemický vývoj vesmíru tudíž odvedly důležitou práci.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Tajemství vesmíru 4/2014

  • Zdroj fotografií: NASA

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Analýza DNA téměř 800 pravěkých lidí ukázala, že příchozí na jih Británie mezi lety 1300 až 800 před naším letopočtem tvořili zhruba polovinu genetického původu pozdějších populací.

Zajímavosti

Mimas, nejmenší a nejvnitřnější z osmi hlavních měsíců Saturnu, může být dostatečně teplý, aby ukrýval globální vodní oceán.

Vesmír

Vlevo hlava jedné ze sfing Amenhotepa III., vpravo jedna z objevených soch bohyně války Sachmet.

Věda

Masaryk v Karlových Varech v roce 1931, jízda na koni patřila k jeho zálibám. Na prezidenta si stěžoval policejní ředitel Šlechta, že kluše při jízdě na koni přes koleje.

Historie

Stíhací letouny Sopwithy Camel připravené odstartovat k náletu na Tondern.

Válka

Motýl Greta oto žije ve Střední a Jižní Americe až po jižní oblasti Chile. Migruje však na velké vzdálenosti a byl pozorován až v Mexiku a Texasu.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907