Kdy se ve vesmíru objevily první hvězdy?

17.12.2014 - Michal Švanda


Reklama

První hvězdy se zřejmě zrodily poměrně záhy po Velkém třesku – důkazy však máme pouze nepřímé. Malé odchylky mikrovlnného reliktního záření od perfektně hladké funkce naznačují, že v době jeho vzniku, tedy 370 milionů let po Velkém třesku, už v raném vesmíru existovaly hmotnostní zhustky, z nichž mohly první hvězdy vznikat.

Druhý typ indicií představují počítačové kosmologické simulace, které se ve výsledku shodují se strukturou našeho vesmíru. V nich se první zhustky plynu objevují mezi 100 a 250 miliony let po Velkém třesku a nabývají formy malých protogalaxií, milionkrát hmotnějších než Slunce, s rozměry 30–100 světelných let. Stejné rozměry a hmotnosti pak zhruba odpovídají obřím molekulárním oblakům, z nichž se hvězdy rodí dnes. Zmíněné protogalaxie však tvořila převážně temná hmota, která v nich měla rozhodující gravitační vliv.

První hvězdy to ovšem neměly jednoduché. Disponovaly pouze prvky vytvořenými v prvních dvaceti minutách po vzniku vesmíru, tedy v podstatě jen vodíkem a heliem. Vznikly tak stálice, které astronomové označují jako hvězdy populace III. Dosahovaly zřejmě obřích hmotností (ve stonásobcích hmotností Slunce) a po překotném vývoji všechny vybuchly jako supernovy. Obohatily tak okolí o těžší prvky, které vznikly v jejich nitru v důsledku termojaderných reakcí, a pro chemický vývoj vesmíru tudíž odvedly důležitou práci.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Tajemství vesmíru 4/2014

  • Zdroj fotografií: NASADalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Když člověk přijde o jednu hemisféru, zbývající část mozku dokáže z velké části nahradit její funkci. Plasticita mozku je ale zřejmě závislá na věku. (foto: Shutterstock)

Věda

Ulicemi kráčí smrt

Día de Muertos | Mexiko

Mexický svátek Día de Muertos neboli „den mrtvých“ se slaví od večera 31. října do 2. listopadu. Odrážejí se v něm předkřesťanské tradice, mimo jiné aztécké rituály, a jeho smyslem je poukázat, že smrt tvoří zcela přirozenou součást života. Malování a masky ve tvaru lebek slouží k uctění zesnulých, jimž lidé také pokládají na hroby či domácí oltáře obětiny. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Skupiny malých roverů by mohly pronikat do jeskynních prostor na Měsíci a na další obtížně dostupná či nebezpečná místa. (foto: Lunar Zebro, TU Delft, CC0)

Vesmír
Válka

Po smrti Jana Šembery (1597) pánové z Boskovic vymřeli po meči. A komu připadly jejich překrásné zámky? Jan Šembera obě své dcery provdal za šlechtice z rodu Lichtenštejnů, kteří se tak mohli radovat z bohatého dědictví. (foto: Wikimedia Commons, DoronenkoCC BY-SA 4.0)

Historie

Úchvatná scenérie Velké Sněžné jámy. (foto: © Jan Vítek)

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907