Když nestačí heslo, otisk prstu ani sken sítnice, pomůže otisk mozku?

05.06.2015 - Stanislav Mihulka

Nová technologie umožňuje identifikaci osob pomocí charakteristických mozkových vln. Stačí se jen připojit na EEG


Reklama

Jak jistě každý ví, hesla jsou prokletím uživatelů od samotného počátku jejich existence. Ačkoliv je to k nevíře, i v roce 2015, navzdory všudypřítomné osvětě, nejběžnějšími hesly prý stále zůstávají „12345“ a „heslo“. Někdy nepomáhá ani otisk prstu nebo sken sítnice oka. Vědci proto nabízejí další alternativu, která spočívá v otisku mozkových vln, přečtených pomocí elektroencefalografu (EEG).

Během vývoje této technologie předčítali 45 dobrovolníkům seznam 75 známých zkratek, jako například FBI nebo DVD a sledovali jejich mozkové vlny v části mozku, která je zodpovědná za rozeznávání slov. Zvládli to za pomocí pouhých tří elektrod.

Ukázalo se, že systém dovede podle charakteristických mozkových vln v 94 procentech případů správně určit, o koho jde. Fungovalo to dokonce i po půlroční přestávce, takže se zdá, že otisky mozku budou stálé v čase.

Identifikace otiskem mozku asi nebude k dispozici hned a běžný uživatel se s ní asi jen tak nepotká. Kdo by si chtěl dávat na hlavu elektrody při každém spuštění počítače? Technologie by se ale mohla uplatnit v místech s vysokým stupněm zabezpečení, třeba v různých střežených vládních zařízeních.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Binghampton University, Neurocomputing

  • Zdroj fotografií: University of Nevada

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Bakchův chrám patří mezi nejzachovalejší starořímské stavby v Baalbeku i na celém světě. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Soutěž o titul nejošklivějšího psa se konala 24. června 2022 v Petalumě v Kalifornii. Vítězem se stal Pan Smíšek (Mr. Happy Face). (foto: The World's Ugliest Dog)

Revue
Věda

Setkání minulosti s budoucností – jezdec Pony Expressu míjí dělníky vztyčující telegrafní sloupy. (foto: Shutterstock)

Historie

Mars Sample Return je plánovaná vysoce komplexní robotická mise k planetě Mars, která by měla dopravit zpět na Zemi vzorky marsovské horniny. (foto: NASA/ESA/JPL-Caltech, CC0)

Vesmír

Samohybná houfnice Wespe zničená v Normandii. Armáda ji nakonec upřednostnila před Geschützwagenem Ivb für 10,5-cm leFH 18/1. (foto: Wikimedia Commons, W.wolnyCC0)

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907