Když nestačí heslo, otisk prstu ani sken sítnice, pomůže otisk mozku?

05.06.2015 - Stanislav Mihulka

Nová technologie umožňuje identifikaci osob pomocí charakteristických mozkových vln. Stačí se jen připojit na EEG


Reklama

Jak jistě každý ví, hesla jsou prokletím uživatelů od samotného počátku jejich existence. Ačkoliv je to k nevíře, i v roce 2015, navzdory všudypřítomné osvětě, nejběžnějšími hesly prý stále zůstávají „12345“ a „heslo“. Někdy nepomáhá ani otisk prstu nebo sken sítnice oka. Vědci proto nabízejí další alternativu, která spočívá v otisku mozkových vln, přečtených pomocí elektroencefalografu (EEG).

Během vývoje této technologie předčítali 45 dobrovolníkům seznam 75 známých zkratek, jako například FBI nebo DVD a sledovali jejich mozkové vlny v části mozku, která je zodpovědná za rozeznávání slov. Zvládli to za pomocí pouhých tří elektrod.

Ukázalo se, že systém dovede podle charakteristických mozkových vln v 94 procentech případů správně určit, o koho jde. Fungovalo to dokonce i po půlroční přestávce, takže se zdá, že otisky mozku budou stálé v čase.

Identifikace otiskem mozku asi nebude k dispozici hned a běžný uživatel se s ní asi jen tak nepotká. Kdo by si chtěl dávat na hlavu elektrody při každém spuštění počítače? Technologie by se ale mohla uplatnit v místech s vysokým stupněm zabezpečení, třeba v různých střežených vládních zařízeních.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Binghampton University, Neurocomputing

  • Zdroj fotografií: University of NevadaDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

V aréně římského Kolosea bojovali vedle exotických zvířat také jezevčíci. (foto: Unsplash, Katie BernotskyCC0)

Věda

Nový bombardér B-21 Raider je vybaven mimo jiné technologií stealth, která umožňuje unikat pozornosti radarů. (foto: Air Force, CC0)

Zajímavosti

Portrét Pabla Picassa z roku 1908. (foto: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Obří satelit BlueWalker 3 funguje na oběžné dráze od letošního září. Kvůli své vysoké odrazivosti se stal jedním z nejjasnějších objektů na noční obloze. (foto: Leaf SpaceCC0)

Vesmír
Příroda

Stepan Bandera v exilu spolupracoval s několika zpravodajskými službami, například s CIA, Brity i Západním Německem v pozici konzultanta na země za železnou oponou. Zemřel v roce 1959 v Mnichově po útoku kyanidem. Příkaz k jeho zavraždění vydal tehdejší nejvyšší představitel Sovětského svazu Nikita Chruščov. (foto: Wikimedia Commons, CC0 - kolorováno)

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907