Když saharský písek překryje svět

23.09.2014 - Martin Reichman


Reklama

Více než polovina písku nafoukaného do oceánů pochází ze Sahary. Tato největší pozemská poušť ovlivňuje počasí i na vzdáleném americkém kontinentu, kde roztáčí, nebo naopak zastavuje hurikány, její písek odráží a blokuje sluneční světlo a ovlivňuje tvorbu mraků.

Snímek pořízený během září astronautem Alexem Gerstem z ISS zachycuje stovky kilometrů širokou písečnou frontu, táhnoucí se ze Sahary až nad Libyi. Písečný prach téměř úplně skryl celý africký kontinent. Ještě v letošním roce plánuje NASA k ISS vyslat robota, který by měl mapovat právě písek a prach v zemské atmosféře. S největší pravděpodobností by mělo jít o mírně upravenou verzi robota Cloud-Physics Lidar (CPL), který již nyní pomocí dronu monitoruje atlantické tropické bouře.

Reklama

  • Zdroj textu:

    NASA

  • Zdroj fotografií: Alex Gerst

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Analýza DNA téměř 800 pravěkých lidí ukázala, že příchozí na jih Británie mezi lety 1300 až 800 před naším letopočtem tvořili zhruba polovinu genetického původu pozdějších populací.

Zajímavosti

Mimas, nejmenší a nejvnitřnější z osmi hlavních měsíců Saturnu, může být dostatečně teplý, aby ukrýval globální vodní oceán.

Vesmír

Vlevo hlava jedné ze sfing Amenhotepa III., vpravo jedna z objevených soch bohyně války Sachmet.

Věda

Masaryk v Karlových Varech v roce 1931, jízda na koni patřila k jeho zálibám. Na prezidenta si stěžoval policejní ředitel Šlechta, že kluše při jízdě na koni přes koleje.

Historie

Stíhací letouny Sopwithy Camel připravené odstartovat k náletu na Tondern.

Válka

Motýl Greta oto žije ve Střední a Jižní Americe až po jižní oblasti Chile. Migruje však na velké vzdálenosti a byl pozorován až v Mexiku a Texasu.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907