Když se ztratíte v útrobách velkého letiště, tak pomůže robot Spencer

28.11.2015 - Stanislav Mihulka

Cestujícím spěchajícím za letadly budou pomáhat robotičtí asistenti programu Spencer


Reklama

Kolem nejednoho z měst se rozrůstají velká letiště, kde není úplně snadné trefit ten správný směr. Stresovaní cestující v takovém případě jistě uvítají pomoc od personálu letiště. A nemusí to vždy být člověk.

Národní letecká společnost Nizozemska KLM proto zahájila vývoj robotických asistentů v programu Spencer, s jehož pomocí se snaží snižovat náklady spojené se zablouděním cestujících. Na vývoji letištních robotů se podílejí badatelé a firmy z pěti evropských zemí.

Robotičtí asistenti Spencer budou vyzbrojeni senzory ke zjišťování aktuální polohy a situace v okolí. Zároveň budou mít k dispozici detailní mapu letiště a budou ochotni pomoct každému, kdo to bude na letišti potřebovat. Od 30. listopadu by je měli začít testovat na mezinárodním letišti Schiphol v Amsterodamu.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Gizmag, Örebro University, Spencer Project

  • Zdroj fotografií: Örebro UniversityDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Až stanice doslouží, nové moduly se od ní odpojí a zůstanou na oběžné dráze pro soukromé účely. (foto: NASA, CC0)

Vesmír
Revue

Kočrka, kohout nebo třeba kozel - tato zvířata byla ve středověku považována za pomocníky čarodějnic. (foto: Pexels, Lucas PezetaCC0)

Historie

Kareta obrovská (Chelonia mydas) je coby ohrožený druh chráněna. V dospělosti jsou jejími jedinými nepřáteli větší druhy žraloků (zejména žralok tygří) a člověk. (foto: Wikimedia Commons, National Marine Sanctuaries, CC0)

Věda

Hideki Tódžó již jako japonský premiér na manilském letišti před inspekcí posádky Filipín. Japonští vojáci na souostroví povraždili statisíce civilistů. (foto: Wikimedia Commons, Reader's Digest, TT News AgencyCC0)

Válka

Po měsíci „UPF diety“ přibral Chris van Tulleken sedm kilogramů (tři kilogramy tvořil jen tělesný tuk, zbytek sacharidy uložené v játrech a svalech), z průměrné hmotnosti podle BMI poskočil k nadváze. (ilustrační foto: Shutterstock) 

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907