Když se ztratíte v útrobách velkého letiště, tak pomůže robot Spencer

28.11.2015 - Stanislav Mihulka

Cestujícím spěchajícím za letadly budou pomáhat robotičtí asistenti programu Spencer


Reklama

Kolem nejednoho z měst se rozrůstají velká letiště, kde není úplně snadné trefit ten správný směr. Stresovaní cestující v takovém případě jistě uvítají pomoc od personálu letiště. A nemusí to vždy být člověk.

Národní letecká společnost Nizozemska KLM proto zahájila vývoj robotických asistentů v programu Spencer, s jehož pomocí se snaží snižovat náklady spojené se zablouděním cestujících. Na vývoji letištních robotů se podílejí badatelé a firmy z pěti evropských zemí.

Robotičtí asistenti Spencer budou vyzbrojeni senzory ke zjišťování aktuální polohy a situace v okolí. Zároveň budou mít k dispozici detailní mapu letiště a budou ochotni pomoct každému, kdo to bude na letišti potřebovat. Od 30. listopadu by je měli začít testovat na mezinárodním letišti Schiphol v Amsterodamu.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Gizmag, Örebro University, Spencer Project

  • Zdroj fotografií: Örebro University

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Největší stavební boom přišel v 15. a 16. století, takže má většina oxfordských budov pozdně renesanční či barokní ráz. Zdejší baroko je však mnohem uměřenější než ve střední Evropě. (foto: Alamy)

Zajímavosti

Jaroslav Hašek v uniformě Rudé armády (1920). (foto: Wikimedia CommonsCC0)

Historie
Věda
Vesmír

Modernizovaný stroj T-55 srbské armády. (foto: Wikimedia Commons, Srđan PopovićCC BY-SA 3.0)

Válka

Fragonardovy écorchés jsou k vidění v pařížské veterinární škole v Maisons-Alfortmezi. Exponátům samozřejmě dominuje Jezdec Apokalypsy, zaujme ale i tančící trojice lidských plodů či z kůže stažený muž svírající v ruce po vzoru biblického Samsona oslí čelist. (foto: Alamy)

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907