Když se ztratíte v útrobách velkého letiště, tak pomůže robot Spencer

28.11.2015 - Stanislav Mihulka

Cestujícím spěchajícím za letadly budou pomáhat robotičtí asistenti programu Spencer


Reklama

Kolem nejednoho z měst se rozrůstají velká letiště, kde není úplně snadné trefit ten správný směr. Stresovaní cestující v takovém případě jistě uvítají pomoc od personálu letiště. A nemusí to vždy být člověk.

Národní letecká společnost Nizozemska KLM proto zahájila vývoj robotických asistentů v programu Spencer, s jehož pomocí se snaží snižovat náklady spojené se zablouděním cestujících. Na vývoji letištních robotů se podílejí badatelé a firmy z pěti evropských zemí.

Robotičtí asistenti Spencer budou vyzbrojeni senzory ke zjišťování aktuální polohy a situace v okolí. Zároveň budou mít k dispozici detailní mapu letiště a budou ochotni pomoct každému, kdo to bude na letišti potřebovat. Od 30. listopadu by je měli začít testovat na mezinárodním letišti Schiphol v Amsterodamu.

  • Zdroj textu:

    Gizmag, Örebro University, Spencer Project

  • Zdroj fotografií: Örebro University

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Pochod žen v roce 1915 v New Yorku. K volbám zde mohly dámy poprvé v listopadu 1918.

Historie

Léčba eboly bude náročná i s fungujícími léky

Věda

Hřebčín v Kladrubech je nejstarším nepřetržitě fungujícím místem svého druhu na světě.

Zajímavosti

Brokovnice TP-82, která byla u ruských kosmonautů součástí tzv. balíčku pro přežití, měla pod dvouhlavní ještě třetí hlaveň, jež mohla vystřelit signalizační náboj.

Vesmír

Nažka pocházející z rozšířené trvalky – hlaváče fialového (Scabiosa columbaria). Snímek slouží zároveň jako srovnání dvou metod mikroskopie. Nalevo je obrázek ze světelného mikroskopu, který je ve skutečných barvách a působí „živěji“, napravo je dobarvený snímek z elektronového mikroskopu, který na rozdíl od prvního poskytuje větší množství detailů a hloubku ostrosti. (Autor: Viktor Sýkora)

Příroda
Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907