Kepler-438b: Nejslibnější dvojče Země čelí ničivým super erupcím

18.11.2015 - Martin Reichman

Exoplaneta Kepler-438b vypadala jako ideální svět, který by mohl hostit život. Nový výzkum ale naznačuje, že to s podporou života tak slavné nebude


Reklama

Exoplaneta Kepler-438b byla na seznamu Zemi podobných světů doposud nejvýše. Podle vědců se jedná o kamenný svět s teplotou jen o málo vyšší, než jaká panuje na Zemi. Nachází se v tzv. obyvatelné zóně a její velikost je také příznivá – je jen o 12 % větší než naše planeta. Největší překážkou se zdála její přílišná vzdálenost – od Země ji dělí nepřekonatelných 475 světelných let. Zdá se ale, že nyní o svůj titul „dvojčete Země“ zase přijde.

Stoleté super erupce

Podle nové studie britské University of Warwick, čelí Kepler-438b každých přibližně sto let super erupcím, desetkrát silnějším, než jaké kdy byly zaznamenány na Slunci. Jejich zdrojem je mateřská hvězda exoplanety – červený trpaslík třídy M. Podle vědců síla těchto super erupcí odpovídá 100 miliardám megatun TNT. Běžné sluneční erupce přitom produkují energii 100× menší. 

Super erupce jsou doprovázeny masivním výronem koronální hmoty, která doslova bičuje exoplanetu. Aby byl  Kepler-438b schopen hostit život, musel by mít mimořádně odolné magnetické pole. Podle Dr. Davida Armstronga z univerzity ve Warwicku je ale mnohem pravděpodobnější, že tyto super erupce již dávno připravily exoplanetu o její atmosféru a tím i o podmínky pro život jak jej známe

  • Zdroj textu:

    warwick.ac.uk

  • Zdroj fotografií: Mark A Garlick, University of Warwick

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Bílý slon je absolutní a finančně velmi nákladnou přítěží, kterou ale nemůžete nepřijmout

Historie
Válka

Dineobellator žil ve světě těsně před dopadem osudového meteoritu.

Věda

Slayton během výcviku na trenažéru v Houstonu - lékaři mu diagnostikovali vzácnou srdeční vadu. Ani je však nenapadlo ho vyřadit z přípravy ke kosmickým letům.

Vesmír

Historie Leptis Magna byla krátká, avšak oslňující. Město vzniklo v 7. století př. n. l. coby obchodní přístav Féničanů a dlouho tvořilo součást Kartága. 

Cestování

V Zoo Praha se narodilo mládě slona indického.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907