Kepler objevil nejstarší planetární systém: Planet jako Země může být více

30.01.2015 - Martin Reichman

Nejnovější objev ukazuje, že systémy podobné naší Sluneční soustavě vznikaly již mnohem dříve, než se čekalo. Šance na existenci dvojčete naší Soustavy je tak mnohem vyšší


Reklama

Kepler 444 je hvězda podobná našemu Slunci, jen je zhruba o čtvrtinu menší a mírně chladnější. Nachází se ve vzdálenosti 117 světelných let od Země a tvoří centrální hvězdu pro pětici kamenných planet. Planety samotné, se sice nachází v obyvatelné zóně, vědci ale předpokládají, že mají jen velmi řídkou, případně vůbec žádnou atmosféru. Svou mateřskou hvězdu obkrouží přibližně za 10 dnů a velikostně odpovídají Merkuru až Venuši.

Nejzajímavějším je ale na systému Kepler-444 jeho věk. Vědci jej odhadují na 11 miliard let a je tedy zhruba 2,5× starší než naše Sluneční soustava. Zároveň to také znamená, že se planety, které by teoreticky mohly hostit život, tvořily od nejrannějších věků naší Galaxie. Vědci z toho vyvozují, že možnost existence Zemi podobné planety hostící život, se tak s novým objevem výrazně zvyšují.

 

  • Zdroj textu:

    nasa.gov

  • Zdroj fotografií: Tiago Campante, Peter Devine

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Přibližná rozloha kráteru Yarrabubba v australské pustině.

Věda

Rosomáci jsou stále loveni pro svou kožešinu. Huňatá srst, promaštěná přírodními oleji, totiž dokonale izoluje proti chladu a netvoří se na ní námraza.

Příroda

Plastová láhev se rozkládá až 200 let. Ročně jich přitom v oceánu skončí přes devět milionů tun.

Zajímavosti

Dosud nejvyšší rychlostí – 16,26 km/s, tj. 58 536 km/h – zamířila do kosmu sonda New Horizons, která pak v roce 2015 prolétla kolem Pluta. Přestože jí při startu nebyla udělena třetí kosmická rychlost, opustí Sluneční soustavu podobně jako Pioneer 10 a 11 či Voyager 1 a 2 – všechny totiž urychlil průlet kolem obřích planet.

Vesmír

Dovbušovi nebylo ani čtyřicet, když se stal vůdcem zbojnické bandy operující v rozsáhlé oblasti východních Karpat.

Historie
Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907