I když je to zvláštní, kladně nabitý vodík může vytvořit vazbu s kladně nabitým fosforem. Objev neočekávané vazby může změnit náš pohled na fungování DNA a proteinů
Není žádným tajemstvím, že se kladně nabité atomy navzájem nemají v lásce. Jenže dánští chemici z Kodaňské univerzity objevili hodně nepravděpodobnou vazbu mezi kladně nabitým vodíkem a taktéž kladně nabitým fosforem. Dotýká se to i biologicky zásadních molekul, jako jsou proteiny a nukleové kyseliny.
Odborníci měli za to, že kladně nabitý vodík může vytvořit vazbu jedině se záporně nabitými atomy, jako je kyslík, fluor nebo dusík. To, že vodík dokáže vytvořit vazbu s kladně nabitým fosforem, nám teď nabízí úplně nový pohled na spoustu biologických procesů. Jak se zdá, budeme muset přehodnotit naše představy o fungování nábojů u atomů.
Šéf výzkumu Henrik Kjærgaard se nechal slyšet, že náboje atomů nejsou tak uniformní a kulovitého tvaru, jak jsme se mysleli. Z jejich experimentů vyplývá, že elektrický náboj atomů je asymetrický. U atomů, které jsou záporně nabité, se ve skutečnosti vyskytují malé oblasti s kladným nábojem.
University of Copenhagen, Journal of Physical Chemistry Letters