Klesající hladina Mrtvého moře: Za 300 let bude nejspíš na suchu

31.01.2015 - Martin Reichman


Reklama

Mrtvé moře je bezodtoké slané jezero, které se rozkládá mezi Izraelem a Jordánskem. Díky svým specifickým vlastnostem je ale také jedním z prvních lázeňských středisek na světě. Jeho hladina vytrvale klesá již od dob prvního měření v roce 1927. Klesající hladina moře je dána především působením člověka a zvyšujícímu se odběru vody na jeho přítoku, což je v oblasti, kde jsou vodní zdroje velmi vzácné, poměrně přirozené. Hladina Mrtvého moře podle vědců klesá průměrnou rychlostí 90 centimetrů za rok a od roku 1950 poklesla téměř o 40 metrů. Pokud se tento trend nepodaří změnit, bude Mrtvé moře na suchu přibližně za 300 let.

TIP: Mrtvé moře: Jezero desetkrát slanější než moře

Reklama

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Abir Sultan

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Replika stroje Fokker Eindecker, kterého se dohodoví piloti až do jara 1916 velmi obávali. (foto: Shutterstock)

Válka

Mezi nejnebezpečnější příměsi zemního plynu patří karcinogenní benzen. Jeho přítomnost vědci zaznamenali v 95 % vzorků. (foto: Unsplash, KWON JUNHOCC0)

Věda

Chcete-li objekty popsané v článku spatřit s jistotou, najděte si k pozorování místo co nejméně zatížené světelným znečištěním. (foto: PixabayCC0)

Vesmír

Dospělý strdimil karmínovoprsý (Aethopyga siparaja) dorůstá velikosti kolem 10 cm. (foto: Shutterstock)

Příroda

Ze 144 sekvenovaných vzorků jich 45 – zhruba třetina – obsahovala žraločí DNA. Nejčastěji identifikovanými druhy byli žralok modrý, žralok hedvábný a žralok bělocípý. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Podle bulharských matematiků je chování Sluneční soustavy je velice stabilní. Jsou proto přesvědčeni, že náš planetární systém vydrží nejméně 100 tisíc let. (ilustrace: NASACC BY-SA 4.0)

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907