Klíč k šíření nákaz: Svobodným špína nevadí

12.03.2014 - Zuzana Teličková

Zatímco domácí zvířata mají snahu vyhýbat se výkalům, aby se tak nevystavovala nebezpečí parazitické infekce, zvířata žijící ve volné přírodě podobné chování nevykazují


Reklama

„Pro divoká zvířata je větší hrozbou hladovění než zásady stolování, a využívají proto každou příležitost k tomu, aby něco snědla,“ vysvětluje autor studie Walsh. „Přítomnost výkalů si dokonce mohou spojovat s bezpečím – s místem, kde některý jedinec žil tak dlouho, že si tu vybudoval hnízdo.“ A pocit bezpečí za trochu rizika nákazy stojí.

Walshovi a jeho týmu posloužily ke studiu dva druhy hlodavců žijící na území amerického státu Virginia. U obou těchto druhů byla zřejmá záliba vybírat si v ubikacích místa pokrytá výkaly a zbytky starých hnízdišť. Při stejném experimentu se ukázalo, že myši, které si lidé běžně kupují v obchodech s chovatelskými potřebami jako domácí mazlíčky, mají zcela jiné preference. Podobně jako kočky domácí tráví na lidi uvyklé myši mnoho času mytím a čištěním srsti a pečlivě si vybírají čisté místo k odpočinku a krmení. Domácí zvířata nemusí čelit nebezpečí divočiny a žijí v pohodlnějších podmínkách, takže jim zbývá část kapacity i na udržování čistoty. Studie by měla mimo jiné pomoci k lepšímu pochopení způsobu, jakým se v přírodě šíří nemoci a jak by se dalo případné nákaze zabránit. 

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Shutterstock

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Historie

Hackeři ovládají mnoho důmyslných způsobů, jak se dostat k vašim citlivým údajům.

Zajímavosti

Do největší floridské zoo zavítala tento týden veterinární zubařka Jamie Berningová. Do jejího zubařského křesla zde během tří dnů usedla (či spíše ulehla) pestrá směsice zvířecích obyvatel. Doktorka Berningová se zde v rámci „týdne zubů“ podívala na zoubek gorilímu samci, lvici, šimpanzovi, tapírovi, vydře nebo třeba hrabáči kapskému.

Revue

S velkými pelagornitidy se další ptáci Antarktidy období eocénu nemohli vůbec měřit

Věda

Tato kreveta harlekýn by podle některý zoologové měla být samostatným druhem Hymenocera elegans, který je jasně rozlišitelný podle modrých okrajů skvrn.

Příroda

Cesta mezihvězdného poutníka Sluneční soustavou.

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907