Vladislav II.: Kníže, král a válečník

11.12.2015


Reklama

Vůdce nejlépe dokumentované české účasti na křížových výpravách byl nejstarším synem Vladislava I. a Richenzy z Bergu. Narodil se kolem roku 1110 a zvolen byl roku 1140 velmoži, kteří doufali, že bezstarostný mládenec bude poddajnou loutkou. Jenže se přepočítali. Vladislav šlechtě rázně ukázal, kdo je skutečný vladařem.

Vladislav sice u Vysoké utrpěl zdrcující porážku, dokázal se však probít až do Prahy. Tu nechal bránit bratrem Děpoltem a sám odjel žádat o pomoc německého krále Konráda III., s jehož vojskem se do hlavního města vítězně vrátil.Svoji moc upevnil natolik, že si mohl dovolit táhnout s Konrádem do Svaté země, z níž se vrátil roku 1148. Po nástupu Fridricha I. Barbarossy musel znovu hájit svá práva proti potomkům knížete Soběslava I. Pak podnikl s císařem výpravu do Polska a roku 1158 k Milánu, což mu vyneslo nedědičný titul českého krále, po Vratislavu II. už druhého.

K Milánu táhl znovu roku 1162 a o dva roky později zasahoval do otázky následnictví v Uhrách. Od roku 1167 se Vladislavovy vztahy s Barbarossou zhoršovaly a král, který chtěl zajistit nástupnictví synu Bedřichovi, roku 1172 rezignoval v jeho prospěch. O rok později odejel z Čech do Durynska a v lednu 1174 na statcích své druhé choti Judity Durynské v Meerlanu zemřel.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Živá historie 10/2014

  • Zdroj fotografií: Wikipedie

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Analýza DNA téměř 800 pravěkých lidí ukázala, že příchozí na jih Británie mezi lety 1300 až 800 před naším letopočtem tvořili zhruba polovinu genetického původu pozdějších populací.

Zajímavosti

Mimas, nejmenší a nejvnitřnější z osmi hlavních měsíců Saturnu, může být dostatečně teplý, aby ukrýval globální vodní oceán.

Vesmír

Vlevo hlava jedné ze sfing Amenhotepa III., vpravo jedna z objevených soch bohyně války Sachmet.

Věda

Masaryk v Karlových Varech v roce 1931, jízda na koni patřila k jeho zálibám. Na prezidenta si stěžoval policejní ředitel Šlechta, že kluše při jízdě na koni přes koleje.

Historie

Stíhací letouny Sopwithy Camel připravené odstartovat k náletu na Tondern.

Válka

Motýl Greta oto žije ve Střední a Jižní Americe až po jižní oblasti Chile. Migruje však na velké vzdálenosti a byl pozorován až v Mexiku a Texasu.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907