Vladislav II.: Kníže, král a válečník

11.12.2015


Reklama

Vůdce nejlépe dokumentované české účasti na křížových výpravách byl nejstarším synem Vladislava I. a Richenzy z Bergu. Narodil se kolem roku 1110 a zvolen byl roku 1140 velmoži, kteří doufali, že bezstarostný mládenec bude poddajnou loutkou. Jenže se přepočítali. Vladislav šlechtě rázně ukázal, kdo je skutečný vladařem.

Vladislav sice u Vysoké utrpěl zdrcující porážku, dokázal se však probít až do Prahy. Tu nechal bránit bratrem Děpoltem a sám odjel žádat o pomoc německého krále Konráda III., s jehož vojskem se do hlavního města vítězně vrátil.Svoji moc upevnil natolik, že si mohl dovolit táhnout s Konrádem do Svaté země, z níž se vrátil roku 1148. Po nástupu Fridricha I. Barbarossy musel znovu hájit svá práva proti potomkům knížete Soběslava I. Pak podnikl s císařem výpravu do Polska a roku 1158 k Milánu, což mu vyneslo nedědičný titul českého krále, po Vratislavu II. už druhého.

K Milánu táhl znovu roku 1162 a o dva roky později zasahoval do otázky následnictví v Uhrách. Od roku 1167 se Vladislavovy vztahy s Barbarossou zhoršovaly a král, který chtěl zajistit nástupnictví synu Bedřichovi, roku 1172 rezignoval v jeho prospěch. O rok později odejel z Čech do Durynska a v lednu 1174 na statcích své druhé choti Judity Durynské v Meerlanu zemřel.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Živá historie 10/2014

  • Zdroj fotografií: Wikipedie

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Celkově téměř šedesát metrů vysoký obrys nahého muže s kyjem se nachází na svahu nedaleko obce Cerne Abbas, v jihoanglickém hrabství Dorset.

Zajímavosti
Vesmír
Historie

Sameček dudka spěchá nakrmit mláďata, která jsou i po opuštění hnízda nějakou dobu dokrmována.

Příroda
Věda

Křižáci v Sidónu zbudovali Mořský hrad a ve 13. století také Hrad svatého Ludvíka. Během křížových výprav bylo město několikrát dobyto a vydrancováno. Ve výřezu nalezené ostaky z masového hrobu.

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907