Kolem Země proletěla planetka v hodnotě několika bilionů dolarů

31.07.2015 - Petr Broža

V polovině července se k nám přiblížila planetka plná platiny. Tu bychom mohli v budoucnu těžit


Reklama

Planetka s názvem 2011 UW158 minula Zemi 19. července o 2,4 milionů kilometrů - to je jen o něco více, než je šestinásobek vzdálenosti Měsíce. Šlo tedy o naprosto bezpečný průlet, který nás nemusel nijak znepokojovat.

Tato planetka ale pozemšťany zajímá z jiného důvodu. Podle společnosti Planetary Resources, která plánuje v budoucnu těžit vzácné prvky na vesmírných objektech, obsahuje tato planetka platinu v hodnotě 5,4 bilionů dolarů, tedy 132 bilionů korun. Nechybí na ní ani voda, jejíž těžba se ve vesmíru plánuje rovněž, jak pro potřebu pasažérů kosmických výprav, tak pro výrobu paliva - vodíku a kyslíku.

Reklama

  • Zdroj textu:

    NASA, Space.com

  • Zdroj fotografií: Nemesis Maturity (YouTube)Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Když člověk přijde o jednu hemisféru, zbývající část mozku dokáže z velké části nahradit její funkci. Plasticita mozku je ale zřejmě závislá na věku. (foto: Shutterstock)

Věda

Ulicemi kráčí smrt

Día de Muertos | Mexiko

Mexický svátek Día de Muertos neboli „den mrtvých“ se slaví od večera 31. října do 2. listopadu. Odrážejí se v něm předkřesťanské tradice, mimo jiné aztécké rituály, a jeho smyslem je poukázat, že smrt tvoří zcela přirozenou součást života. Malování a masky ve tvaru lebek slouží k uctění zesnulých, jimž lidé také pokládají na hroby či domácí oltáře obětiny. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Skupiny malých roverů by mohly pronikat do jeskynních prostor na Měsíci a na další obtížně dostupná či nebezpečná místa. (foto: Lunar Zebro, TU Delft, CC0)

Vesmír
Válka

Po smrti Jana Šembery (1597) pánové z Boskovic vymřeli po meči. A komu připadly jejich překrásné zámky? Jan Šembera obě své dcery provdal za šlechtice z rodu Lichtenštejnů, kteří se tak mohli radovat z bohatého dědictví. (foto: Wikimedia Commons, DoronenkoCC BY-SA 4.0)

Historie

Úchvatná scenérie Velké Sněžné jámy. (foto: © Jan Vítek)

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907