Kolem Země prosvištěla šestisetmetrová planetka 2015 TB145

02.11.2015 - Martin Reichman

Během víkendu prosvištěla v blízkosti Země přibližně 600 metrů velká planetka 2015 TB145


Reklama

Přestože podmínky pro pozorování planetky 2015 TB145 nebyly v České republice nejlepší, krátce po 18. hodině se nízko nad severozápadním obzorem objevila. Rychlost jejího pohybu byla poměrně vysoká, zorné pole dalekohledů přeběhla během jediné minuty. Excentricita její dráhy ukazuje na možný kometární původ, přičemž většinu času planetka tráví až za drahou Marsu, s oběžnou periodou 3,04 roku. 

Zemi planetka minula ve vzdálenosti 486 tisíc kilometrů, tedy 1,3násobku cesty k Měsíci. Těsnější přiblížení s podobně velkým tělesem jsme zažili před deseti lety a na další si budeme muset počkat ještě delší dobu, konkrétně do 7. srpna 2027, kdy se k Zemi přiblíží planetka 1999 AN10 na vzdálenost 390 tisíc kilometrů.

Reklama

  • Zdroj textu:

    nasa.gov, Hvězdárna a planetárium Plzeň

  • Zdroj fotografií: NAIC-Arecibo, NSFDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Když člověk přijde o jednu hemisféru, zbývající část mozku dokáže z velké části nahradit její funkci. Plasticita mozku je ale zřejmě závislá na věku. (foto: Shutterstock)

Věda

Ulicemi kráčí smrt

Día de Muertos | Mexiko

Mexický svátek Día de Muertos neboli „den mrtvých“ se slaví od večera 31. října do 2. listopadu. Odrážejí se v něm předkřesťanské tradice, mimo jiné aztécké rituály, a jeho smyslem je poukázat, že smrt tvoří zcela přirozenou součást života. Malování a masky ve tvaru lebek slouží k uctění zesnulých, jimž lidé také pokládají na hroby či domácí oltáře obětiny. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Skupiny malých roverů by mohly pronikat do jeskynních prostor na Měsíci a na další obtížně dostupná či nebezpečná místa. (foto: Lunar Zebro, TU Delft, CC0)

Vesmír
Válka

Po smrti Jana Šembery (1597) pánové z Boskovic vymřeli po meči. A komu připadly jejich překrásné zámky? Jan Šembera obě své dcery provdal za šlechtice z rodu Lichtenštejnů, kteří se tak mohli radovat z bohatého dědictví. (foto: Wikimedia Commons, DoronenkoCC BY-SA 4.0)

Historie

Úchvatná scenérie Velké Sněžné jámy. (foto: © Jan Vítek)

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907