Kolem Země prosvištěla šestisetmetrová planetka 2015 TB145

02.11.2015 - Martin Reichman

Během víkendu prosvištěla v blízkosti Země přibližně 600 metrů velká planetka 2015 TB145


Reklama

Přestože podmínky pro pozorování planetky 2015 TB145 nebyly v České republice nejlepší, krátce po 18. hodině se nízko nad severozápadním obzorem objevila. Rychlost jejího pohybu byla poměrně vysoká, zorné pole dalekohledů přeběhla během jediné minuty. Excentricita její dráhy ukazuje na možný kometární původ, přičemž většinu času planetka tráví až za drahou Marsu, s oběžnou periodou 3,04 roku. 

Zemi planetka minula ve vzdálenosti 486 tisíc kilometrů, tedy 1,3násobku cesty k Měsíci. Těsnější přiblížení s podobně velkým tělesem jsme zažili před deseti lety a na další si budeme muset počkat ještě delší dobu, konkrétně do 7. srpna 2027, kdy se k Zemi přiblíží planetka 1999 AN10 na vzdálenost 390 tisíc kilometrů.

Reklama

  • Zdroj textu:

    nasa.gov, Hvězdárna a planetárium Plzeň

  • Zdroj fotografií: NAIC-Arecibo, NSF

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Američtí vědci dočasně napojili prasečí ledvinu na člověka a sledovali její fungování. Jde o další krok ve výzkumu možnosti využívat jednou zvířecí orgány při transplantacích, které zachrání lidský život.

Věda

Johanka z Arku během korunovace krále Karla VII. v katedrále v Remeši. Obraz francouzského malíře Jeana Auguste Dominique Ingrese z roku 1854.

Historie

Hrozba chemických zbraní se nad vojáky i civilisty vznáší od doby první světové války, kdy byly masově nasazeny na téměř všech frontách.

Válka

Za celou historii lidstva jsme vědomě pozorovali přechod Venuše přes Slunce jen sedmkrát. Takto přešla Venuše přes vycházející Slunce 6. června 2012.

Vesmír

Hejno plameňáků se seskupilo a vytvořilo na hladině jezera Bogoria v západní Keni útvar, který připomíná srdce. Chtějí nám růžový jedinci něco sdělit?

Zajímavosti
Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907