Jak dobře jsou placeni američtí a evropští kosmonauti?

22.05.2014 - Redakce

Být kosmonautem není je rizikové, ale i prestižní povolání. Kolik za takovou práci berou v Americe a v Evropě?


Reklama

Cesta do vesmíru je jen malou částí práce kosmonautů a astronautů. Většinu času trácí na Zemi přípravou na vesmírný let, ať už mentální nebo fyzickou. A také musí na rodné planetě platit své účty. Jejich odměna se odvíjí jak podle zkušeností, tak podle vzdělání.

NASA má aktuálně 43 aktivních astronautů a osm astronautů v přípravce, kteří byli do týmu vybráni v roce 2013. Poté, co je dokončen základní výcvik, stávají se z nich astronauti-kandidáti. A i když jsou poté vybráni do týmu, může trvat roky, než se dostanou do vesmíru. Někteří astronauté jsou civilisté, další přichází z armády.

Placeni jsou podle zařazení do třídy, GS-11 až GS-14. Rozmezí platů pak v roce 2012 činilo 64 724 dolarů ročně u G11, až po 141 715 dolarů u G14. Po přepočtu to vychází přibližně na 113 až 248 tisíc korun měsíčně.

Poslední kosmonauti ESA byli vybráni do týmu v roce 2009. Všichni se už buď zúčastnili vesmírné mise, nebo byli vybráni do některé budoucí. Placeni jsou podle třídy A2 až A4, kdy noví rekruti jsou zařazováni do A2 a v A4 se nacházejí ti, co už do vesmíru letěli.

Ve třídě A2 činí plat 58 848 eur ročně a v A4 pak 84 372 eur ročně. Po přepočtu na koruny a měsíc to vychází přibližně na 132 až 190 tisíc.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Universe Today

  • Zdroj fotografií: NASA

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Kterým směrem utíkají prchající srny? Jedna z mnoha otázek, kterou si kladl česko-německý výzkumný tým.

Příroda
Zajímavosti

Černá skříňka Země vyroste na blíže neurčeném místě na ostrově Tasmánie. Designem se podobá populárnímu Špicberskému globálnímu úložišti semen v Norsku.

Věda

Bohatá úroda chilli papriček na palubě ISS v experimentu PH-04.

Vesmír

Hugh O’Flaherty (1898–1963) zachránil za druhé světové války v Římě tisíce ohrožených lidí.

Historie

<h3>Praktické dílo pouště</h3><p>Kočovný život v mongolských stepích provázejí každodenní obtíže v podobě měnících se teplot, písečných bouří a dalších nebezpečí. Proto tam spatřil světlo světa tradiční oděv, který je nejen estetický, ale i praktický. Základ krojů pro muže i ženy tvoří „dél“: Hedvábný plášť přiléhající k tělu může přitom zároveň posloužit jako přikrývka, polštář či stan. Především lovci se proti chladnému počasí chrání kožešinami. Dekorativní klobouky pak dokládají příslušnost ke kmeni.</p>

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907