Kolo, které se do servisu nikdy nepodívá. Je totiž bezúdržbové

30.09.2014 - Martin Reichman

Hledáte kolo na rekreační jízdu a nechcete se trápit s jeho nastavováním a opravami? Pořiďte si bezúdržbové kolo


Reklama

Pohyblivé součástky na kole trpí nevyhnutelným opotřebením a kdo jiný by to měl vědět lépe, než člověk, který strávil jejich opravou mnoho let. David Weiner, zakladatel firmy Priority Bicycles, který se opravám jízdních kol věnuje dlouhá léta, se pustil do zdánlivě neřešitelného úkolu – pokusil se vyrobit bezúdržbové kolo.

Pro svůj nápad našel množství podporovatelů na serveru komunitního financování Kickstarter. Původně očekávaných 30 tisíc dolarů na rozjezd, získal za pouhé dvě hodiny a během jednoho měsíce jeho nápad podpořili lidé z celého světa celkovou částkou přesahující půl milionu dolarů.

Síla jednoduchosti

Jeho kolo je vyrobeno z lehkého, nerezavějícího hliníku. Zároveň z něj odebral, nebo upravil několik součástí, které jsou nejčastější příčinou oprav. Místo složité a poruchové přehazovačky je jeho kolo vybavené jednoduchým 3rychlostním měničem, běžný řetěz trpící opotřebením nahradil pásovým systémem, používaným v 80. letech například v motorkách Harley-Davidson. Tradiční lankové brzdy vyměnil za systém, jaký se používá u dětských kol – šlapete dopředu, jedete – zatlačíte dozadu, brzdíte.

Podobných úprav má bezúdržbové kolo Davida Weinera celou řadu. A na kolik že si svůj zázrak cení? Základní variantu jeho bezúdržbového kola pořídíte za 399 dolarů.

Reklama

  • Zdroj textu:

    prioritybicycles.com

  • Zdroj fotografií: Priority BicyclesDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Kolorovaná fotografie přibližuje, jak přesně vakovlci vypadali. Osudným se jim stal strach farmářů o stáda dobytka. (foto: Profimedia)

Zajímavosti
Zajímavosti
Věda

Americké bombardéry B-29 shazují bomby kdesi nad Koreou. Počítalo se s nimi také pro případný nukleární úder. (foto: Shutterstock)

Válka

Alice Sasko-Koburská (1843–1878) byla prababičkou prince Phillipa, nedávno zemřelého manžela královny Alžběty II. (foto: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Základ Algolova systému, vzdáleného devadesát světelných roků, tvoří velmi těsná spektroskopická dvojhvězda: Stálici hlavní posloupnosti třikrát hmotnější než Slunce doprovází ve vzdálenosti pouhých devíti milionů kilometrů podobr s 0,7 sluneční hmotnosti. Zmíněnou dvojici pak jednou za 681 dní obkrouží ještě třetí hvězda, mírně hmotnější než Slunce. (ilustrace: ESO, L. CalçadaCC BY-SA 4.0)

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907