Kolotoče, odstředivky, ruská kola: Jak se rodí lunaparky

24.11.2015 - redakce 100+1

Nejdůmyslnější kolotoče, adrenalinové „odstředivky“, ruská kola či autodromy – všechny uvedené atrakce k lunaparkům neodmyslitelně patří. Napadlo vás ale někdy, jak a kde se vyrábějí?


Reklama

Ačkoliv může vybavení lunaparků vznikat jak v moderních halách, tak na obyčejných dvorcích, u jeho výrobců platí jedno – kolotočářské know-how se dědí z generace na generaci a naprostá bezpečnost představuje otázku cti.

Dědictví generací

Josef Hanuš z Třebechovic pod Orebem, stejně jako Bohumil Fiala z Brandýsa nad Labem pocházejí přinejmenším ze čtvrté generace výrobců, přičemž kolotočářství zaměstnává většinu jejich dětí i příbuzenstva. Ještě před deseti lety vyráželi Hanušovi se svým zábavním parkem do světa na štace, pak ale rostla poptávka po výrobě a dnes je zakázek tolik, že na kočovný život nezbývá čas. Jejich rodinná tradice sahá hluboko do minulosti a přežila i komunistickou éru.

„Za socialismu u nás oficiální výrobci vůbec neexistovali, a lidé si tak stavěli atrakce svépomocí,“ popisuje Josef Hanuš. „Děda třeba vyrobil atrakci a jel s ní do Ruska. Tenkrát byl Park kultury a oddechu státním podnikem, ale děda tu atrakci měl svoji, soukromou. A pro Rusy byla zajímavá, tak ji od něj odkoupili.“

Od autodromů po střelnice

V moderních halách dokážou výrobci atrakcí přivést na svět prakticky vše, na co si vzpomenete. „Stavíme autodromy, dětské kolotoče, různé střelnice, prodejní stánky. Výroba autodromu trvá šest měsíců a v průměru uděláme jeden až dva do roka. Dětských kolotočů zvládneme tak pět nebo šest,“ popisuje produkty své firmy Bohumil Fiala starší, rovněž nositel kolotočářské tradice.

První atrakce rodiny vznikaly na dvoře metodou pokus-omyl. Když je později schválili statici, začali Fialovi vyrábět ve velkém. Kovové konstrukce a svářečské práce zadávají firmě, o zbytek se starají otec a syn. Cena autodromu, který patří mezi jejich „majstrštyky“, se pohybuje od tří do šesti milionů korun, zatímco kolotoč vyjde zhruba na 800 tisíc. Zájemci z Německa se přitom jen hrnou – za takovou cenu prý podobné zboží se zdokumentovaným rodokmenem a s atesty bezpečnosti jinde nepořídí.

Z Čech do celého světa

U Hanušových dokládají výrobu prvních atrakcí dokumenty z roku 1880, ale v rodinném archivu se najdou třeba i videozáznamy z cest s kolotoči po Sovětském svazu. Jezdili tam vlakem se 70 napěchovanými vagony, a jednou dokonce cestovali po železnici 21 dní do kazašské Alma-Aty (dnešní Almaty), kde pak postavili celý lunapark. Josef Hanuš už však se svou širokou rodinou léta pevně kotví v Čechách. Se synem a pomocníky umějí vyrobit prakticky cokoliv: v hale mají nejmodernější přístroje, přičemž některé z kovu vyříznou libovolnou formu a jiné ji ohnou a vytvarují. „Sami si děláme elektriku, konstrukce, lakýrnické práce, montáže, sváříme, a to není zdaleka všechno,“ vyjmenovává pan Hanuš.

Atrakce musejí být hlavně bezpečné, snadno složitelné a mobilní – tudíž co nejlehčí a nejkvalitnější. „Kolotočáři“ – jak se někdy jejich výrobcům trochu hanlivě říká – jsou tak ve skutečnosti poctiví dříči, kteří zvládají několik profesí najednou. A jejich dovedností už si všiml i svět: za minulý rok se od nás podle Českého statistického úřadu vyvezly do zahraničí pouťové atrakce v hodnotě 50 milionů korun.

Reklama

  • Zdroj textu:

    100+1 zahraniční zajímavost

  • Zdroj fotografií: Luna Park Sydney

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Banánový byznys - z každého utraceného dolaru obdrží dělníci nanejvýš deset centů. Zbytek jde obchodníkovi, přepravcům, obchodům a státu.

Zajímavosti

Vojenskou posádku města Otranta tvořilo pouze 400 mužů. Proti nim stálo patnáct až dvacet tisíc tureckých vojáků.

Historie

Policie kontroluje, zda u sebe místní nenosí zbraně. Akce se však odehrává s „požehnáním“ gangů.

Zajímavosti

Jednou z největších pochoutek je zatopená tráva.

Příroda

Modré opozdilce nacházíme v centrech hustých kup, přičemž mezi ostatními hvězdami nápadně vyčnívají právě mladistvým vzhledem – přestože podle všech ostatních indicií dosahují stejného stáří jako jejich souputnice zrozené zřejmě v tomtéž čase z identické zárodečné mlhoviny.

Vesmír

Vlevo hlava jedné ze sfing Amenhotepa III., vpravo jedna z objevených soch bohyně války Sachmet.

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907