Kolty v akci: Seznamte se se slavnými přestřelkami Divokého západu

30.01.2018 - Radomír Dohnal

Při ozbrojených potyčkách na Divokém západě nešlo vždy jen o střet mezi strážci zákona a kriminálníky

<p>I proslulí pistolníci si někdy utrhli pořádnou ostudu.</p>

I proslulí pistolníci si někdy utrhli pořádnou ostudu.


Reklama

Pistolnické přestřelky na Divokém západě nebyly jen hospodské duely, přepadení bank a dostavníků, či pronásledování psanců pustinou. Šlo především o souboj dobra a zla. Až na to, že většina pistolníků vyzkoušela obě strany zákona…

Přestřelka u O. K. Corral

 • Kdy: 26. října 1881
 • Počet mrtvých: 3
 • Počet raněných: 6
 • Počet vypálených ran: 30
 • Délka přestřelky: půl minuty

Arizonské hornické městečko Tombstone (což v překladu znamená Náhrobní kámen) po právu patří k líhni pistolnických legend. Divoké pitky a duely jsou tu na denním pořádku, tedy alespoň než se zdejším mužem zákona stane mladý Virgil Earp. V roli městského maršála, tedy jakéhosi křížence mezi šerifem a obecním policistou, tu začne hájit pořádek a vydatně mu při tom pomáhají i jeho bratři, ostrostřelci Morgan a Wyatt, a také nechvalně proslulý pistolník Doc Holliday. Událost, k níž dojde 26. října 1881 nedaleko ohrad pro koně a skladů společnosti O. K. Corral na Fremont Street má ale ke spravedlnosti daleko. Je to sprosté vyřizování účtů z minulosti!

Muži zákona se ještě donedávna živili jako pasáci (nikoliv dobytka), majitelé heren a vymahači dluhů. S pěticí desperádů, na kterou právě u ohrady O. K. Corral narazili, se z minula dobře znají. Slovo dalo slovo a potom už mluvily jen jejich Smith&Wessony. První výstřely padly na vzdálenost šesti metrů a zraněni nebo zabiti byli všichni kromě Wyatta Earpa. Navzdory pochybné motivaci „mužů zákona“ i malému počtu padlých bude tato přestřelka sloužit jako předloha desítkám westernových filmů.

Neprůstřelný šerif

 • Kdy: 1. až 2. prosince 1884
 • Počet mrtvých: 6
 • Počet raněných: 11
 • Počet vypálených ran: 4 000
 • Délka přestřelky: 33 hodin

Elfego Baca, který roku 1884 zastupuje úřad šerifa v novomexickém Soccorro County, není žádné ořezávátko. „Chci, aby se zlosynové začali třást, už když jsem o blok dál.“ Městská vyhláška zakazuje střílení do vzduchu mimo státní svátky a pro Bacu jsou zákony jako Mojžíšovo desatero. Proto neváhá a za opakované porušení tohoto nařízení sebere 1. prosince 1884 kovboje jménem Charlie McCarthy. A to bez ohledu na to, že McCarthy dělá honáka dobytka pro místního zbohatlíka Toma Slaughtera, jehož slovo (a dolary) platí v městě víc než zákon. A taky je tu ten drobný detail, že se střílejícím kovbojem přijelo do města i osmdesát jeho kamarádů.

Strhne se divoká přestřelka a Baca se musí zabednit v obchodě přes ulici. Rota zdivočelých kovbojů se ho pokouší vykouřit ven. Trvá dva dny, než jim dojdou náboje a odtáhnou s nepořízenou. Šerifa nakonec čeká soud, ale důkazní materiál – dveře z krámku, kde se opevnil, provrtané stovkami kulek – přesvědčí porotu o jeho nevině. Přestřelka ze „San Francisco Plaza“ se stane legendární, stejně jako nezničitelný muž zákona, který ustál celý incident bez jediného škrábnutí. Padouši se Soccorro County začnou vyhýbat. Není divu, když tam pracuje westernový Robocop.

Postřílí je i s děravým břichem

 • Kdy: 4. května 1878
 • Počet mrtvých: 4
 • Počet raněných: 3
 • Počet vypálených ran: 180
 • Délka přestřelky: 15 hodin

Život na samotné hranici civilizace vás hodně promění. Své o tom věděl i Andrew "Buckshot" Roberts, zlatokop, farmář a námezdný střelec na odpočinku. Když v lincolnském kraji vypukla regulérní válka mezi dvěma gangy kovbojů, rozhodl se raději změnit ovzduší. Prodal svou boudu i pozemek a 4. května 1878 si jel vyzvednout šek do obchodní stanice Blazer Mills. Ke své smůle tu ale narazil na čtrnáct střelců z Regulators, tlupy vedené šíleným Billy Kidem. A tihle hoši si mysleli, že Buckshot stojí za vraždou jejich šéfa Johna Tunstalla. Buckshot nebyl žádný dobrák, ale v tomhle se ocitl vážně nevině.

Regulátoři, kteří stříleli zločince, své konkurenty i muže zákona na potkání si to nechtěli nechat vysvětlit. „Vzdám se jim, a za chvilku se budu houpat někde na stromě, to tak.“ Proto Buckshot preventivně svou brokovnicí sundal první dva protivníky. Třetího dobil pažbou, ale utržil přitom ošklivý zásah do břicha. Vyzbrojen jednorannou puškou značky Springfield a s prostřeleným žaludkem pak celý den vzdoroval tuctu útočníků i pokusům o vypálení a vyhození jeho skrýše do povětří. Nevzdal se a lumpové nakonec odtáhli s nepořízenou. Starý Buckshot však zraněním bohužel podlehl.

 • Zdroj textu:

  100+1 historie

 • Zdroj fotografií: Wikipedie

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Útok na Pearl Harbor byl překvapivý úder japonského císařského námořnictva proti námořní základně Spojených států amerických v Pearl Harboru na Havajských ostrovech v neděli ráno 7. prosince 1941 (8. prosince v Japonsku).

Válka

Planeta obíhá kolem žhavého odhaleného jádra hvězdy podobné Slunci v malé vzdálenosti a její atmosféra je neustále rozrušována silným ultrafialovým zářením. Uvolněný plyn se formuje do disku kolem hvězdy a nakonec dopadá na povrch bílého trpaslíka.

Vesmír

Král ptáků přilétá 

Kategorie: Chování – ptáci
Autor: Audun Rikardsen, Norsko
Název: Přistání orla

Snímek z bezprostřední blízkosti mohl Nor Audun Rikardsen pořídit jen díky tomu, že nedaleko svého domu umístil na starou větev fotopast a naučil tam dravce sedat s využitím nastražené mršiny. Trvalo tři roky, než se mu podařilo zachytit dokonalý obraz. 

Zajímavosti

BolaWrap sváže člověka do vzdálenosti až 7,6 metru

Věda

Hadice na mořské houbě

Hadice (Ophiuroidea) patří mezi ostnokožce (Echinodermata). Tito mořští živočichové se živí detritem a nejčastěji mají velikost kolem tří centimetrů. Existují ovšem i druhy dorůstající až 60 cm. Sexuálně dospívají ve dvou letech života a dožívají se pěti let. Můžete na ně narazit ve všech mořích světa až do hloubek šesti kilometrů. Některé druhy dokáží tolerovat i brakickou vodu. Stejně jako příbuzné hvězdice mají úžasnou schopnost regenerace.

Příroda

Vilém II. Pruský (vpravo) měl k hraběti Eulenburgovi velmi blízký vztah.

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907