Kolumbijská Bogota: Život ve žhavém kotli

24.11.2013 - Richard Guryča

Pro obyvatele měst figurujících na čele seznamu nejnebezpečnějších oblastí světa se stalo násilí a smrt běžnou součástí života. Tito lidé jsou většinou příliš chudí, než aby mohli odejít jinam. A někteří se do nekonečné války gangů zapojují dobrovolně


Reklama

Za nejnebezpečnější místo na světě je už léta považována kolumbijská Bogota. Téměř sedmimilionová metropole na úpatí And byla především v 90. letech natolik zmítána sérií zločinů narkomafie a paravojenských jednotek, že si vysloužila pověst pekla na zemi. V roce 1993 se zde stalo 4 352 vražd, což odpovídá poměru 81 na sto tisíc obyvatel. V roce 2007 to bylo „pouze“ 1 401 vražd, tedy 19 na sto tisíc lidí.

Přestože se faktická situace v Bogotě zlepšila, potrvá patrně ještě mnoho let, než se v očích zbytku světa změní k lepšímu i její pověst. České ministerstvo zahraničních věcí například upozorňuje na přetrvávající riziko útoků kriminálních skupin, zvaných Bacrim (bandas criminales). Jejich členové mají často bohaté zkušenosti z guerillových válek, ale v současné době se zaměřují především na obchod z drogami, krádeže a únosy za výkupné.

Partyzán na radnici

 Výbušnou situaci v zemi ostatně charakterizuje také fakt, že při volební kampani (vítězem se stal bývalý levicový partyzán Gustavo Petro) bylo zavražděno 41 kandidátů. Přes řadu opatření, která už dva roky prosazuje prezident Juan Manuel Santos, se v metropoli vyskytuje stále vysoký počet násilných trestných činů a nepřestávají hrozit ani bombové útoky.

Bogota však není jen místem střetů zločineckých gangů. Historie města, ležícího v nadmořské výšce 2 640 metrů, se začala psát už v 16. století a je spojena se jménem uctívaného bojovníka za nezávislost Simona Bolívara. Střed metropole dnes tvoří malebná kombinace španělských koloniálních domů a moderní architektury a například vyhlášená čtvrť Zona Rosa nabízí bohatý výběr klubů, divadel či kin. Město ožívá také býčími zápasy a jeho návštěvníky láká i vyhlášená botanická zahrada Jardin Botánico de Bogotá.

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Shutterstock

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

V roce 2019 využilo průplav přes pět tisíc tankerů a podobný počet dalších nákladních lodí.

Cestování
Revue

Jupiterův měsíc Ganymed. Podle vědců se na jeho povrchu nachází největší známý impaktní kráter ve Sluneční soustavě.

Vesmír

Tasmánský čert, ďábel medvědovitý

Věda

Duby patří k dlouhověkým stromům, které od nepaměti podněcovaly lidskou fantazii. Při jejich košaté mohutnosti se není čemu divit (Foto: Shutterstock)

Příroda

Karel IV. se synem Václavem a synovcem Joštem

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907