Kombinace diamantových nanočástic a grafenu vedla k superkluzkosti

12.06.2015 - Stanislav Mihulka

Nově vzniklá hmota je schopná překonat téměř veškeré tření


Reklama

Vývojáři Národní laboratoře Argonne vytvořili zbrusu novou kombinaci grafenu s nanodiamanty. Nově vzniklá hmota je podle všeho schopná překonat prakticky veškeré tření.

Když se pokoušeli překonat tření, tak spojili tři základní stavební složky – diamantové nanočástice, početné malé kousky grafenu a povrch uspořádaný podobně jako u diamantu. Takto vzniklý materiál byl superkluzký, pokud se nenamočil. Přítomnost vody totiž narušuje superkluzkou strukturu.

Výsledky výzkumu by mohly nalézt široké uplatění. Skoro každý chce snížit tření, ať už jde o stroje, turbíny, počítačové pevné disky anebo mikroelektromechanické systémy.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Argonne National Laboratory, Science Express

  • Zdroj fotografií: Argonne National Laboratory

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Mezi chorobami přenesenými z lidí na zvířata dominují bakteriální infekce.

Zajímavosti

Technologie pro dálkový průzkum LiDAR odhalila pozůstatky intenzivně osídlené krajiny dávné kultury Casarabe, v dnešní západní Amazonii. (foto: German Archaeological Institute, H. PrümersCC BY 4.0

Věda

Střední Amerika

Asi nejobvyklejší (resp. nejsnáze množitelná a dostatečně barevná) rybka začátečníků je „paví očko“, „mečovka“ nebo „plata“. Právě ve středoamerických vodách žijí rozličné druhy snadno živorodých rybek, z nichž akvaristé vyšlechtili desítky či stovky barevných i tvarových variant. 

Paví očko, gupka, čili živorodka duhová (Poecilia reticulata) žije ve sladké i brakické vodě a nejen díky tomu je velmi tolerantní ke kvalitě vody v akváriu. (foto: Shutterstock)

Příroda

Vizualizace znázorňující (zatím nepotvrzený) exoměsíc u exoplanety Kepler-1625b-i.

Vesmír

Během vlády Ludvíka XIV. kvetla v Paříži živnost kartářkám, čarodějnicím i obchodníkům s jedy. Prodávala se zde dokonce speciální směs zvaná „prášek dědiců“. 

Historie
Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907