Nově vzniklá hmota je schopná překonat téměř veškeré tření
Vývojáři Národní laboratoře Argonne vytvořili zbrusu novou kombinaci grafenu s nanodiamanty. Nově vzniklá hmota je podle všeho schopná překonat prakticky veškeré tření.
Když se pokoušeli překonat tření, tak spojili tři základní stavební složky – diamantové nanočástice, početné malé kousky grafenu a povrch uspořádaný podobně jako u diamantu. Takto vzniklý materiál byl superkluzký, pokud se nenamočil. Přítomnost vody totiž narušuje superkluzkou strukturu.
Výsledky výzkumu by mohly nalézt široké uplatění. Skoro každý chce snížit tření, ať už jde o stroje, turbíny, počítačové pevné disky anebo mikroelektromechanické systémy.
Argonne National Laboratory, Science Express
VědaTechnologie pro dálkový průzkum LiDAR odhalila pozůstatky intenzivně osídlené krajiny dávné kultury Casarabe, v dnešní západní Amazonii. (foto: German Archaeological Institute, H. Prümers, CC BY 4.0)
PřírodaStřední Amerika
Asi nejobvyklejší (resp. nejsnáze množitelná a dostatečně barevná) rybka začátečníků je „paví očko“, „mečovka“ nebo „plata“. Právě ve středoamerických vodách žijí rozličné druhy snadno živorodých rybek, z nichž akvaristé vyšlechtili desítky či stovky barevných i tvarových variant.
Paví očko, gupka, čili živorodka duhová (Poecilia reticulata) žije ve sladké i brakické vodě a nejen díky tomu je velmi tolerantní ke kvalitě vody v akváriu. (foto: Shutterstock)