Obří sněhová koule z vnější Sluneční soustavy, formálně známá jako C/2013 US10 (Catalina), minulý měsíc obletěla Slunce a nyní směřuje k Zemi. Kometu Catalina objevil 31. října 2013 Richard Kowalski. Až do poloviny listopadu byla viditelná pouze pro pozorovatele z jižní polokoule, na konci listopadu se objevila prvním šťastlivcům na severní polokouli, kde je k vidění nízko nad obzorem za ranního svítání.
Pozorovací podmínky komety Catalina se každým dnem zlepšují. Momentálně se nachází v západní části souhvězdí Panny, nedaleko hranice se souhvězdím Vah. Pokud si ji chcete prohlédnout, namiřte svůj dalekohled okolo šesté hodiny ranní jihozápadním směrem. S vyhledáním komety pomůže Venuše, která se momentálně nachází jen pár úhlových stupňů od vlasatice.
Jasnost komety se momentálně pohybuje okolo 6,5 mag a není tedy viditelná pouhám okem, k pozorování si ale vystačíte i s menším dalekohledem.
apod.nasa.gov
VědaDospělá samice skákavky pruhované (Salticus scenicus) z čeledi skákavkovití (Salticidae). (foto: Wikimedia Commons, Kaldari, CC0 1.0)
VálkaKanadští kulometčíci během bitvy u Vimy, někteří důstojníci je trestali například jen za bláto na kalhotách. (foto: Wikimedia Commons, Library and Archives Canada, CC0)
HistorieLýdský král Kroisos ukazuje své pohádkové bohatství, autor Gaspar van den Hoecke (kolem 1630) (ilustrace: Wikimedia Commons, Národní muzeum ve Varšavě, CC0)