Kometa Catalina míří k Zemi: K vidění je už i z Česka

08.12.2015 - Martin Reichman


Reklama

Obří sněhová koule z vnější Sluneční soustavy, formálně známá jako C/2013 US10 (Catalina), minulý měsíc obletěla Slunce a nyní směřuje k Zemi. Kometu Catalina objevil 31. října 2013 Richard Kowalski. Až do poloviny listopadu byla viditelná pouze pro pozorovatele z jižní polokoule, na konci listopadu se objevila prvním šťastlivcům na severní polokouli, kde je k vidění nízko nad obzorem za ranního svítání.  

Pozorovací podmínky komety Catalina se každým dnem zlepšují. Momentálně se nachází v západní části souhvězdí Panny, nedaleko hranice se souhvězdím Vah. Pokud si ji chcete prohlédnout, namiřte svůj dalekohled okolo šesté hodiny ranní jihozápadním směrem. S vyhledáním komety pomůže Venuše, která se momentálně nachází jen pár úhlových stupňů od vlasatice.

Jasnost komety se momentálně pohybuje okolo 6,5 mag a není tedy viditelná pouhám okem, k pozorování si ale vystačíte i s menším dalekohledem.

Reklama

  • Zdroj textu:

    apod.nasa.gov

  • Zdroj fotografií: Fritz Helmut Hemmerich

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Pekelná studna – návštěva tohoto mýty opředeného místa musela být pro jeskyňáře dechberoucím a do jisté míry i mysteriózním zážitkem. 

Věda

Navrátilci končili v karanténě, kde jim zabavili věci a agenti StB je tlačili ke spolupráci.

Historie

Střelnice, či holubník?

The Wonderful Barn
kde: Irsko | kdy: 1743

„Nádherná stodola“ stojí v irském Leixlipu od roku 1743: Projekt financovala Katherine Conollyová a jde o jeden z následků velkého hladomoru, který zemi sužoval v letech 1740–1741. Filantropka chtěla zaměstnat dělníky v nouzi, a tak je najala na vybudování prapodivné stavby ve tvaru vývrtky. Dodnes není zcela zřejmé, zda měla stodola také nějaké praktické využití. Podle některých teorií její špička sloužila jako holubník, jiné zas hovoří o ideálním prostoru pro sportovní střelbu. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Kolo od vozu tvoří součást skupiny galaxií vzdálené asi 400 milionů světelných let. Obvod Kola představuje ohromná prstencovitá struktura o průměru 100 tisíc světelných roků, složená z hvězdotvorných oblastí plných extrémně jasných a hmotných stálic.

Vesmír

Nelze pochybovat o tom, že lesů závratně rychle ubývá. Takto vypadá odlesňování v Brazílii - dobytek se pase na místě, kde ještě nedávno byl prales.

Příroda

<p>V Buddhově rodišti - chrám zasvěcený královně Máje ukrývá i kámen označující přesné místo Buddhova narození.</p>

Cestování

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907