Kometa Jacques bude pozorovatelná ještě do konce září

30.08.2014 - Martin Reichman


Reklama

Nejlepším místem pro pozorování komety Jacques je sice momentálně Venuše, i ze Země ale vypadá tato kometa nádherně. Kolem naší sesterské planety Jacques prolétla ve vzdálenosti 14,5 milionu kilometrů, to od Země ji momentálně dělí zhruba 6× větší vzdálenost. Přesto je ale kometa dobře pozorovatelná běžnými hvězdářskými dalekohledy. Červené oblasti v okolí komety jsou emisní mlhoviny IC 1805 a IC 1848, známé také jako mlhovina Srdce a mlhovina Duše, nacházející se v souhvězdí Kassiopeii. Kometa Jacques bude ze Země pozorovatelná i během září, nejprve se bude nacházet téměř v nadhlavníku, později začne klesat k obzoru. Z oblohy nám Jacques zmizí na přelomu listopadu a prosince.

  • Zdroj textu:

    apod.nasa.gov

  • Zdroj fotografií: Michael Jäger

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Útok na Pearl Harbor byl překvapivý úder japonského císařského námořnictva proti námořní základně Spojených států amerických v Pearl Harboru na Havajských ostrovech v neděli ráno 7. prosince 1941 (8. prosince v Japonsku).

Válka

Planeta obíhá kolem žhavého odhaleného jádra hvězdy podobné Slunci v malé vzdálenosti a její atmosféra je neustále rozrušována silným ultrafialovým zářením. Uvolněný plyn se formuje do disku kolem hvězdy a nakonec dopadá na povrch bílého trpaslíka.

Vesmír

Král ptáků přilétá 

Kategorie: Chování – ptáci
Autor: Audun Rikardsen, Norsko
Název: Přistání orla

Snímek z bezprostřední blízkosti mohl Nor Audun Rikardsen pořídit jen díky tomu, že nedaleko svého domu umístil na starou větev fotopast a naučil tam dravce sedat s využitím nastražené mršiny. Trvalo tři roky, než se mu podařilo zachytit dokonalý obraz. 

Zajímavosti

BolaWrap sváže člověka do vzdálenosti až 7,6 metru

Věda

Hadice na mořské houbě

Hadice (Ophiuroidea) patří mezi ostnokožce (Echinodermata). Tito mořští živočichové se živí detritem a nejčastěji mají velikost kolem tří centimetrů. Existují ovšem i druhy dorůstající až 60 cm. Sexuálně dospívají ve dvou letech života a dožívají se pěti let. Můžete na ně narazit ve všech mořích světa až do hloubek šesti kilometrů. Některé druhy dokáží tolerovat i brakickou vodu. Stejně jako příbuzné hvězdice mají úžasnou schopnost regenerace.

Příroda

Vilém II. Pruský (vpravo) měl k hraběti Eulenburgovi velmi blízký vztah.

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907