Kometa Lemon a její dva ohony

08.05.2013 - Petr Broža

<p>Kryt vznikl za druhé světové války jako úkryt pro říšskou protileteckou ochranu před americkým a sovětským bombardováním Brna. Až do roku 1993 jej spravovala armáda a stále byl přísně tajný. Dokázal pojmout až 500 osob na dobu tří dnů. </p>

Kryt vznikl za druhé světové války jako úkryt pro říšskou protileteckou ochranu před americkým a sovětským bombardováním Brna. Až do roku 1993 jej spravovala armáda a stále byl přísně tajný. Dokázal pojmout až 500 osob na dobu tří dnů. 


Reklama

Ohon komety Lemmon. Ten širší a kratší je způsoben odrazem slunečního záření od prachu, který za sebou kometa na své cestě zanechává. Ten modrý, s celkem jasnými liniemi a táhnoucí se do podstatně větší vzdálenosti, je tvořen tím, jak sluneční vítr „vyráží“ excitované ionty z jádra komety. Na obrázku je také vidět koma kolem jádra s lehkým zeleným nádechem. To je způsobeno fluorescencí uhlíkovým atomů ve slunečním světle. Nyní se kometa Lemon vzdaluje od Slunce směrem do dálav Sluneční soustavy.

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Gerald Rhemann

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Symboly ďábelského zacházení s černošskými otroky byly karabáč z hroší kůže a usekané ruce.

Historie

Samice s mláďaty se brzy ráno vracejí z plantáže zpět do pralesa. Překonat strmý příkop pomáhají mláďatům pošťuchováním choboty.

Příroda
Zajímavosti
Vesmír

Pětikilometrový kráter v Ora Banda vznikl po dopadu tělesa o průměru až 200 metrů.

Věda

Žralok bělavý (zvaný též žralok býčí) je mohutný a velký druh žraloka, známý svým nepředvídatelným a často velice agresivním chováním.

Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907