Reklama


Kometa Lovejoy rozsévá cukr a 500 lahví alkoholu za jedinou sekundu

26.10.2015 - Martin Reichman

Kometa Lovejoy C/2014 Q2 nese podle francouzských astronomů stopy cukru, alkoholu a dalších organických látek


Reklama

Kometu Lovejoy C/2014 Q2, pocházející z Oortova oblaku, jsme mohli na obloze pozorovat na konci loňského roku a na přelomu toho letošního. Na počátku ledna se k Zemi přiblížila na vzdálenost 43 milionů kilometrů a bylo ji možné sledovat i pomocí malých dalekohledů.

Pozorování francouzských astronomů pod vedením Nicolase Bivera z Paris Observatory ukázala, že tato vlasatice nese stopy mnoha složitých organických látek, včetně cukru a alkoholu. Zjištění je tak dalším potvrzením teorie, že komety mohou být dávnými nositelkami života.

500 lahví za sekundu

Ze zveřejněných závěrů vyplývá, že v odpařeném materiálu, který za sebou kometa rozsévá, je 21 různých organických molekul, včetně etylalkoholu, jednoduchého cukru glykolaldehydu, methylesteru kyseliny mravenčí, kyseliny mravenčí, acetaldehydu, etylenglykolu, formamidu, kyseliny isokyanaté a mnoha dalších. Podle Nicolase Bivera kometa vypouštěla na vrcholu své aktivity každou sekundu množství alkoholu odpovídajícího přibližně 500 lahví vína.

Není to poprvé, kdy byly ve vesmíru objeveny stopy alkoholu a cukru, nikdy dříve ale nebyly zaznamenány na kometách. Podle Nicolase Bivera je ale pravděpodobné, že se tyto látky mohou nacházet i na jiných vlasaticích, jen jsme je zde zatím nehledali.

  • Zdroj textu:

    Science Advances

  • Zdroj fotografií: Rolando Ligustri

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Chirurgické středisko Lékařů bez hranic v Mosulu poznamenaném okupací Islámského státu v roce 2016.

Zajímavosti

Legionáři očekávali, že nábor jim přinese tisíce nováčků, jejich ruští kritici doufali v pouhé jednotlivce, maximálně desítky. Realita neuspokojila ani jednu stranu. Zuřivě agitujícím legionářům se přihlásilo asi 400 mužů.

Historie

Posádkám klání 1000 mil československých hrozilo často na nezpevněných silnicích velké nebezpečí.

Zajímavosti

Pyramida v Médúmu byla původně stupňovitá a teprve následník Huniho a zakladatel 4. dynastie Snofru tuto pyramidu přestavěl na „pravou“ pyramidu.

Věda

V potravinovém průmyslu se s korýši stále zachází, jako by nevnímali bolest. Zdá se však, že tento předpoklad je mylný

Příroda

Na Hubbleho vesmírném teleskopu se astronauté NASA dost nadřeli.

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907