Kompletně paralyzovaný muž chodí v robotickém exoskeletu

04.09.2015 - Stanislav Mihulka

Dobrovolník Mark Pollock opětí chodí pomocí exoskeletu řízeného systémem neinvazivní stimulace páteře


Reklama

Tým Kalifornské univerzity v Los Angeles vyvinul bionický exoskelet, který umožňuje paralyzovaným lidem opět chodit. Nejnověji ho vyzkoušeli na Marku Pollockovi, který před čtyřmi lety ochrnul, když vypadl z okna a poranil si páteř.

Robotický exoskelet je řízen systémem neinvazivní stimulace páteře, jehož připojení k pacientovi nevyžaduje žádnou operaci. Pollock nejprve pět dní trénoval s exoskeletem a další dva týdny s řídící stimulační jednotkou.

Nakonec to obstojně zvládl a udělal s robotickým exoskeletem spoustu kroků. Exoskelet mu vrátil chůzi a také celkově zlepšil zdravotní stav. Pollock je bývalý extrémní sportovec, držitel medaile Her Commonwealthu a navíc v roce 1998 přišel o zrak, takže má vůli tvrdě bojovat, což mu jistě v experimentu pomohlo.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Gizmag, UCLA

  • Zdroj fotografií: Mark Pollock, UCLADalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Dospělá samice skákavky pruhované (Salticus scenicus) z čeledi skákavkovití (Salticidae). (foto: Wikimedia Commons, Kaldari, CC0 1.0)

Věda

Kanadští kulometčíci během bitvy u Vimy, někteří důstojníci je trestali například jen za bláto na kalhotách. (foto: Wikimedia Commons, Library and Archives Canada, CC0)

Válka

Půlmetrový meteorit CNEOS 2014-01-08 je podle vědců nejstarším známým mezihvězdným návštěvníkem. V roce 2017 astronomové zaznamenali průlet objektu 'Oumuamua a o dva roky později průlet mezihvězdné komety 2I/Borisov

Vesmír
Revue
Zajímavosti

Lýdský král Kroisos ukazuje své pohádkové bohatství, autor Gaspar van den Hoecke (kolem 1630) (ilustrace: Wikimedia Commons, Národní muzeum ve Varšavě, CC0)

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907